RESPONSYWNA POWIERZCHNIA REKLAMOWA

Historia biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna została powołana do życia uchwałą Rady Narodowej w Sopocie z dnia 7 grudnia 1946 roku. Pierwszym lokalem w którym odbywała się działalność biblioteczna był dawny hotel „Polonia” mieszczący się przy ulicy Sobieskiego 35.

Pierwszym kierownikiem była Klara Złotkowska. W latach 1946 – 1956 kształtowały się zręby sieci bibliotecznej. Lokal Biblioteki Głównej przeniesiono na ul. 20 Października 766 (obecnie Aleja Niepodległości) i ustalono, że w skład sopockiej sieci bibliotecznej wejdzie Biblioteka Główna i sześć filii.

• W 1964 roku ponownie przeniesiono Bibliotekę Główną. Tym razem do budynku przy ulicy Obrońców Westerplatte 16, gdzie znajduje się do dziś.
  • W 1965 roku kierownictwo biblioteki objęła Krystyna Rysiakiewcz, która pełniła tę funkcję do roku 1977. W trakcie jej kadencji, w roku 1972 nadano bibliotece imię Józefa Wybickiego, twórcy hymnu narodowego.
  • W latach 1977 -1980 dyrektorem biblioteki była Kornelia Pyszkowska – Jastrzemska a w latach 1980 – 1983 Krzysztof Polański. W latach 1983 – 1989 funkcję dyrektora sprawowała Kazimiera Targowska. W trakcie jej kadencji oddano do użytku nową placówkę biblioteczną na Brodwinie, ostatecznie ustalając kształt sieci na siedem placówek i Bibliotekę Główną.
  • Kolejnym dyrektorem została Krystyna Sabiniarz, która pełniła swoją funkcję w latach 1989 – 1994. W trakcie jej kadencji przy Bibliotece powstał Sopocki Klub Pisarzy i Przyjaciół Książki umiejscowiony na Brodwinie.
  • Od roku 1994 dyrektorem placówki jest Roman Wojciechowski. W trakcie jego kadencji rozpoczęto komputeryzację MBP. Klub Pisarzy wspólnie z Biblioteką Sopocką zaczęli organizować Konkurs o Złote Pióro Sopotu, którego podsumowaniem stała się publikacja „Miejsce Obecności”. Przy Bibliotece Sopockiej powstała Pracownia Archiwalno – Historyczna.
  • 15 grudnia 2003 Biblioteka Sopocka zwyciężyła w konkursie Biblioteki Narodowej, SBP i Polskiej Izby Książki oraz tygodnika „Przegląd” pod hasłem: Biblioteka – Lokalne Centrum Informacji, Kultury i Edukacji.
  • 3 listopada 2004 nadano Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej imię Ireny Suchorzewskiej, bibliotekarki, poetki, autorki książek dla dzieci.
  • w 2005 roku wszystkie placówki sieci zyskały dostęp do Internetu.
  • 23 kwietnia 2008 roku Biblioteka Sopocka uzyskała tytuł Mistrza Promocji Czytania za zajęcie II miejsca w konkursie Polskiej Izby Książki na Najbardziej Aktywną Bibliotekę 2007.
  • 22 kwietnia 2010 roku MBP otrzymała wyróżnienie specjalne dla laureatów poprzednich edycji konkursu Mistrz Promocji Czytelnictwa za utrzymanie wysokiego poziomu popularyzacji książek i czytelnictwa.
  • W roku 2011 Biblioteka Główna, Filia nr 2 oraz Filia nr 6 zaoferowały odbiorcom dostęp do bezprzewodowego Internetu.

RESPONSYWNA POWIERZCHNIA REKLAMOWA