ZAPRASZAMY DO CZYTANIA NASZYCH WPISÓW
Komunikaty

Artinkubator oraz Biblioteka dla dzieci i rodzin w nowej parkowej przestrzeni przy ul. Goyki 1-3

I_32
Biblio Goyki Fotografia: Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie

Trwają prace projektowe adaptacji zabytkowego zespołu willowo-parkowego przy ul. Jakuba Goyki 1-3 w Sopocie. Powstanie tam Artinkubator czyli przestrzeń łącząca sale wystawiennicze, pracownie udostępniane na określony czas artystom, punkt widokowy, przestrzeń restauracyjną oraz nowoczesna biblioteka. Odrestaurowana przestrzeń parkowa, otaczająca dwa zabytkowe budynki, uzyska nowe przestrzenie z przeznaczeniem na plenerowe działania artystyczne, wydarzenia dla mieszkańców Sopotu oraz działania programowe biblioteki.

Artinkubator zajmować się będzie organizacją szeroko pojętej aktywności artystycznej. W historycznym pałacyku z 1894 roku, z trzypiętrową wieżą widokową zakończoną drewnianą galeryjką, powstaną pracownie malarskie, graficzne, krawieckie i fotograficzne, udostępniane na czas realizacji wybranych projektów artystom. Na parterze powstaną sale wystawiennicze i przestrzenie ekspozycyjne, w których odwiedzający budynek zapoznają się z wystawą stałą dotyczącą Szkoły Sopockiej i historii tego niepowtarzalnego kompleksu oraz całoroczna restauracja. W piwnicy zaprojektowano pracownię sitodruku, kameralną pracownię nagrań muzycznych oraz punkt informacji turystycznej. W starym bunkrze natomiast powstanie niewielkie muzeum miejsca.

W dawnej wozowni z oficyną o drewnianym wystroju, wybudowanej w 1903 roku powstanie natomiast nowoczesna biblioteka dla dzieci i rodzin. Poza tradycyjną funkcją biblioteczną i czytelniczą znajdować się tam będą sale warsztatowe i wielofunkcyjne z przeznaczeniem na teatrzyki i animacje dla dzieci oraz pracownie warsztatowe i komputerowe dla młodych czytelników.

Zagospodarowanie cennego przyrodniczo terenu ogrodowo-parkowego wokół rezydencji obejmuje m.in. rekonstrukcję altany lipowej oraz oświetlonego bindaża lipowego, rekonstrukcję punktu widokowego na wzniesieniu w kierunku Parku Północnego, rekonstrukcję zagłębienia terenu w miejscu danego stawu parkowego oraz odtworzenie mostka parkowego. Na całym terenie projektowany jest nowy układ alejek spacerowych z nową nawierzchnią, rozmieszczenie elementów małej architektury, jak ławki parkowe o różnych kształtach, zarówno historyzujące umiejscowione w okolicach zabytkowej willi, jak i nowoczesne w głębi parku, koszy na śmieci, latarni parkowych oświetlających cały teren oraz stojaków na rowery. Wykonane zostaną nasadzenia uzupełniające drzew i roślinności niskiej, a istniejące trawniki poddane zostaną renowacji. W otoczeniu zieleni powstanie również placyk wielofunkcyjny, w którym organizowane będą plenerowe wydarzenia artystyczne i warsztatowe. Wszystkie prace renowacyjne wykonywane są ze szczególną dbałością o zachowanie elementów zabytkowych, a ich głównym celem jest przywrócenie blasku temu historycznemu kompleksowi. Cały teren parkowo-willowy uzyska nowe funkcje dla mieszkańców Sopotu – spacerowe, wystawiennicze, edukacyjne i artystyczne.

Planowana rewitalizacja znajdującego się nieopodal Parku Północnego, która odbywa się w ścisłym związku z adaptacją zabytkowego terenu przy ul. Goyki, zakłada zaprojektowanie w okolicach pola mancowego atrakcyjnych przestrzeni, w których odbywać się będą wystawy plenerowe organizowane przez Artinkubator.

Projekt „Adaptacja zabytkowego zespołu willowo – parkowego przy ul. Jakuba Goyki 1-3 oraz części Parku Północnego w Sopocie na potrzeby Artinkubatora i biblioteki publicznej” dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Termin realizacji prac restauracyjnych i budowlanych wraz z zagospodarowaniem terenu planowany jest na drugą połowę 2019 r.


ZAPRASZAMY DO CZYTANIA NASZYCH WPISÓW

Najnowsze Wiadomości

ZAPRASZAMY DO CZYTANIA NASZYCH WPISÓW
W Górę