Spotkanie/Dorośli

Cześć, polski! - doktowykład z językoznawstwa w Sopotece, 20.03.2018

20
Plakat - Cześć, polski! - doktowykład z językoznawstwa, 20.03.18, Sopoteka Fotografia: Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie

Biblioteka Sopocka serdecznie zaprasza do Sopoteki na wyjątkowe spotkanie z językiem polskim. Doktowykład pt. „Co ma wspólnego błoto z błyskawicą, czyli językoznawstwo dla początkujących” poprowadzi Weronika Kamola-Uberman.
Spotkajmy się 20 marca o 16.00 w Sopotece.

Czy słowa „planeta” i „plankton” brzmią podobnie tylko przez przypadek? Czy „łysy” to taki bez włosów, i dlaczego może to spotkać konia? I czy nasi przodkowie na chleb mówili „bep”? Język, którym dziś mówimy, przeszedł wiele zmian od czasów, gdy do Europy zawitali pierwsi Praindoeuropejczycy. Kim byli? Co o nich wiemy? Mowa, którą się posługiwali ewoluowała, dzieliła na rodziny, dialekty, wreszcie języki. A przecież mimo tych zmian, które zachodziły przez tysiące lat, widzimy wyraźne podobieństwa między polskim „mleko”, angielskim „milk” czy niemieckim „Milch”. Podczas tego spotkania zakosztujemy odrobiny językoznawstwa, przeniesiemy się w czasie o pięć tysięcy lat wstecz, oraz zerkniemy przez dziurkę od klucza w przyszłość języka.

Słowo o prowadzącej:

Weronika Kamola-Uberman ukończyła pedagogikę oraz filologię angielską na Uniwersytecie Gdańskim, obecnie jest doktorantką Filologicznych Studiów Doktoranckich na tejże uczelni. Interesuje się językoznawstwem historycznym i porównawczym, pochodzeniem słów i zmianami semantycznymi, jakie w nich zachodzą. Jej pasją jest fonetyka języka angielskiego, a także aktorstwo, śpiew biały i taniec współczesny.