ZAPRASZAMY DO CZYTANIA NASZYCH WPISÓW
Inne / Dorośli

Czyż nie pożycza się kwiatów. Spotkanie poetyckie z J. Stachurą w Sopotece, 29.10.18

29
Plakat Spotkanie poetyckie z J. Stachurą Sopoteka 29.10.18 Fotografia: Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie

Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki na Czyż nie pożycza się kwiatów. Spotkanie poetyckie z Jerzym Stachurą.

29 października 2018 r., godz. 18:00
ul. Tadeusza Kościuszki 14, Sopot Centrum
Wstęp wolny!  

Spotkanie poprowadzą: Zbigniew Szymański oraz dziennikarze „Gazety Świętojanskiej” 

Fundacja Pomysłodalnia oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie zapraszają na spotkanie z poetą serdecznym, dla którego słowo stało się kwintesencją stanu serca, coraz bardziej uwikłanego w nieprzemijającą miłość. Poeta uraczy nas najnowszym tomikiem wierszy, bardzo osobistych, bardzo intymnych, skrojonych na miarę człowieka żegnającego się, z domieszką potrzebnego dystansu i uśmiechu. Skupione w formie wiersze to punkt odniesienia do dużo pojemniejszych rozważań na temat prostej zawiłości spraw codziennych, choć pełnoprawnych i wieloznacznych. Stachura nie banalizuje, nie szuka poklasku i nie goni za niemożliwym. Mocno osadził się sprawczej niedokończoności czasu. 

Jeszcze krzyczę tą ciszą

która mgłą

niesie się od morza 

I jakbym już szedł po wodzie

w nieskończoność spokoju

Dotychczas Stachura pisał szybko, powoli nadając swoim wierszom coraz bardziej ascetyczną formę, odzierając z pozłotki metafor i wszelkich poetyckich ozdobników, zostawiając samą myśl, w chwili poetyckiego uniesienia, poprzez tylko poecie zrozumiałą iluminację domagająca się zapisania. Zbliża ta metoda wiersze poety coraz bardziej do aforyzmów, tyle że aforyzm jest dyktowany przez rozum, a Stachura myśli i pisze sercem. Zbigniew Radosław Szymański (fragment recenzji) 

I tym razem twórca konsekwentnie nie może zaprzeć się siebie, swoich ideałów, marzeń, wreszcie własnego życia, bo nawet, jeśli idzie pod prąd, wypełnia tylko swój los, co sugeruje ostatnia strofa inicjalnego tekstu: „Jeszcze mogę / otworzyć życie na przestrzał - / i niech się dzieje” (s. 11). Końcowe „i niech się dzieje” nie jest bynajmniej gestem rezygnacji, wywieszeniem białej flagi, lecz wyrazem świadomości, że przeznaczenie wymaga współudziału. Arkadiusz Frania (fragment recenzji) 

Jerzy Edward Stachura - urodził się 5.01.1951r. w Gdyni i całe dotychczasowe życie spędził na Grabówku. Poeta, bard, malarz. Wydał 15 tomików poetyckich, jedną mikropowieść „Mleczne bary”, płyty: z piosenkami Edwarda Stachury i „Kup sobie wiersz”.

Jerzy Stachura, Czyż nie pożycza się kwiatów, Wąbrzeskie Zakłady Graficzne, Wąbrzeźno 2018, ss. 66.

 


ZAPRASZAMY DO CZYTANIA NASZYCH WPISÓW

Najnowsze Wiadomości

ZAPRASZAMY DO CZYTANIA NASZYCH WPISÓW
W Górę