Spotkanie/Dorośli

Owsianka dla duszy - wartości w życiu zwierząt w Sopotece, 08.12.2017, 17.30

Owsianka_dla_duszy
Plakat - Owsianka dla duszy - wartości w życiu zwierząt Fotografia: Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie

Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki na Owsiankę dla duszy - Wartości w życiu zwierząt –Duchowe DNA, wspólne dziedzictwo!
8 grudnia 2017
ul. Tadeusza Kościuszki 14
Sopot Centrum

Spotkanie poprowadzi Zbigniew Lisiewicz.

Prawie każdy miłośnik swojego kota czy psa bez wahania powie, że on wszystko rozumie. Wykształceni specjaliści prowadzą eksperymenty na zwierzętach i traktują je jako materiał badawczy. Anna Breytenbach, która porozumiewa się ze zwierzętami, pomagając w ogrodach zoologicznych i rezerwatach, zapytana co potrzeba, by potrafić z nimi rozmawiać, odpowiada, że autentyczna troska i szczere zainteresowanie losem drugiej istoty. Jaka jest więc rzeczywistość i gdzie kryje się bariera naszego poznania? Jak, choć na chwilę, przesunąć fotel nawyków, by doświadczyć nowego, które pomoże sercu wzrastać?
Altruizm i zespołowość dzikich gęsi, ich zdolność do poświęcenia i poziom troski o współtowarzyszy wędrówki, nie tylko w zakresie kondycji fizycznej, ale i o dobrostan psychiczny, przerasta obecne ludzkie standardy, zaś ich efektywność rzuca wyzwanie utartym sposobom osiągania celów. Czym więc, kierują się gęsi?
Peter Wohlleben, autor książki 'Duchowość w życiu zwierząt', zapytuje w posłowiu, jak to jest, że skoro gatunek ludzki jest taki inteligentny i uznaje, że ma najwyżej rozwinięte funkcje poznawcze i językowe, tak wiele wysiłku wkłada w nauczenie zwierząt swojego języka, a tak nieliczne są próby nauczenia się od zwierząt ich języka?
Na szczęście dla nas, przykłady wskazują, że wartości leżące u podstaw życia, stanowią wspólną duchową podstawę. Jest więc dla nas szansa, by zwierzętom dorównać. Jedyne "zagrożenie" jest takie, że będziemy wówczas szczęśliwsi.