ZAPRASZAMY DO CZYTANIA NASZYCH WPISÓW
Inne / Dorośli

Prelekcja B. Wernichowskiej "Życie prywatne Kazimierza Wielkiego" w Filii Broadway, 3.07.18

Broadway-_plakat
Plakat Prelekcja B. Warnichowskiej Broadway 3.07.18 Fotografia: Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie

Filia Broadway zaprasza na prelekcję Bogny Wernichowskiej pt. Życie prywatne Kazimierza Wielkiego.

3 lipca 2018 r. (wtorek) o godz.17.00 

Sopot Brodwino, ul. Kolberga 9, Wstęp wolny!


Bogna Wernichowska pisarka, dziennikarka i publicystka.
Absolwentka UJ (prawo) i UW (studium dziennikarskie).
Przez wiele lat była publicystką tygodnika"Przekrój", zajmując się problematyką obyczajową i kulturalną. Prowadzi też imprezy środowisk twórczych. Bierze udział w licznych audycjach telewizyjnych poświęconych zabytkom i dawnym obyczajom, w niektórych przypadkach była też autorką scenariuszy, również filmów telewizyjnych ("Opowieść o hrabinach Potockich", "Kraków spełnionych życzeń", "Czarna Księżniczka w kręgu ikon").Jest autorką 23 książek, a ostatnia to „Opowieści z pierścionkiem i welonem”
W roku 2006 otrzymała Złoty Laur Fundacji Kultury Polskiej za mistrzostwo w dziedzinie publicystyki kulturalnej i twórczości literackiej.
Źródło:Wikipedia

Kazimierz III Wielki (ur. 30 kwietnia 1310 w Kowalu, zm. 5 listopada 1370 w Krakowie) – najmłodszy syn Władysława I Łokietka i Jadwigi Bolesławówny, król Polski w latach 1333–1370, ostatni monarcha z dynastii Piastów na tronie polskim.

Kazimierz III Wielki unormował stosunki z Czechami i Zakonem Krzyżackim. W 1335 udało mu się uzyskać od czeskiego króla Jana Luksemburskiego zrzeczenie się pretensji do polskiego tronu. Ostatecznie w 1348 w Namysłowie zawarł pokój z Czechami na zasadzie status quo nie zrzekając się praw do Śląska. Na mocy pokoju kaliskiego z 1343 odzyskał zajęte przez Krzyżaków Kujawy i ziemię dobrzyńską, w zamian zrzekając się tymczasowo praw do Pomorza Gdańskiego. Kazimierz zrzekł się praw do całego Śląska podczas układu w Pradze w 1356 roku. Głównym sojusznikiem Kazimierza Wielkiego na arenie międzynarodowej były Węgry. Z ich pomocą w latach 1340–1349 przyłączył do Polski większą część Rusi Halicko-Włodzimierskiej. W polityce wewnętrznej doprowadził do kodyfikacji prawa (statuty wiślicko-piotrkowskie), rozbudowy systemu obrony państwa oraz rozwoju miast. W 1364 ufundował Akademię Krakowską.

Czterokrotnie żonaty, nie pozostawił legalnego następcy, dlatego po śmierci Kazimierza − na mocy wcześniejszych układów − tron polski przypadł jego siostrzeńcowi, Ludwikowi Węgierskiemu.

Źródło:Wikipedia


ZAPRASZAMY DO CZYTANIA NASZYCH WPISÓW

Najnowsze Wiadomości

ZAPRASZAMY DO CZYTANIA NASZYCH WPISÓW
W Górę