Inne / Dorośli

Spotkanie autorskie z Jackiem Dukajem w Sopotece, 10.05.19

58784868_422408145202122_8879901956005429248_n
Plakat Sopoteka Dukaj 10.05.19 Fotografia: Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie

Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki
na Spotkanie autorskie z Jackiem Dukajem
10 maja 2019 r.
ul. Tadeusza Kościuszki 14
Sopot Centrum

Fanów fantasy i science fiction, wielbicieli snucia wizji naszej przyszłości, miłośników zastanawiania się „co by było gdyby”, a także wszystkich tych, którzy cenią sobie interesujące spotkania, zachęcamy do wzięcia udziału w wieczorze autorskim Jacka Dukaja. Mamy nadzieję, że podczas spotkania w Sopotece autor „Czarnych oceanów”, „Lodu” i „Wrońca” uchyli rąbka tajemnicy w kwestii swojej najnowszej książki pt. „Po piśmie”, której premiera zaplanowana jest na 15 maja. Rozmowę poprowadzi Olga Kowalska, autorka bloga i vloga „Wielki Buk”.

Podczas spotkania będzie można zakupić książki Jacka Dukaja, w tym – przedpremierowo! – „Po piśmie”.

Koniec pisma i człowiek tracący podmiotowość w nowym dziele Jacka Dukaja.
Intelektualna podróż wokół najbardziej fascynujących zagadnień współczesnej cywilizacji – aż do jej kresu i do kresu człowieka.
Przez ostatnich kilka tysięcy lat pismo, książki i biblioteki były nośnikami i skarbnicami wiedzy. Technologia pisma stworzyła cywilizację człowieka. Myślenie pismem oznacza myślenie symbolami, ideami i kategoriami. Daje bezpośredni dostęp do wnętrza innych: ich emocji, przeżyć i poczucia „ja”. Wyniósłszy tę umiejętność na wyżyny sztuki, w istocie tworzy nasze życie duchowe.

W „Po piśmie” Dukaj pokazuje ludzkość u progu nowej ery. Kolejne technologie bezpośredniego transferu przeżyć– od fonografu do telewizji, internetu i virtual reality – wyprowadzają nas z domeny pisma. Stopniowo, niezauważalnie odzwyczajamy się od człowieka, jakiego znaliśmy z literatury – od podmiotowego „ja”.

„Mechanizm «wyzwalania z pisma» napędzają miliardy codziennych wyborów producentów i konsumentów kultury. Nie napiszę listu – zadzwonię. Nie przeczytam powieści – obejrzę serial. Nie wyrażę politycznego sprzeciwu w postaci artykułu – nagram filmik i wrzucę go na jutjuba. Nie spędzam nocy na lekturze poezji – gram w gry. Nie czytam autobiografii – żyję celebów na Instagramie. Nie czytam wywiadów – słucham, oglądam wywiady. Nie notuję – nagrywam. Nie opisuję – fotografuję”.

Literatura, filozofia, popkultura, neuronauka i fizyka – zaglądamy za kulisy cywilizacji i odkrywamy, że to nie człowiek posługuje się stworzonymi przez siebie narzędziami, ale to one coraz częściej posługują się człowiekiem.
Nadchodzą czasy postpiśmienne, gdy miejsce człowieka-podmiotu i jego „ja” zajmują bezpośrednio przekazywane przeżycia.
„Czy mogę powiedzieć o sobie: «jestem oglądaniem serialu», «jestem śledzeniem celebów na Instagramie»?”
Człowiek staje się maszyną do przeżywania.

(źródło: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5069/Po-pismie---Jacek-Dukaj)

Spotkanie odbywa się w ramach projektu NIE-zwykła biblioteka.