Dodane przez Marcin W. - czw., 01/09/2020 - 09:16
plakat grudniowego wieczoru

Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki na
wernisaż wystawy Łukasza Rogińskiego "Grudniowy Wieczór"
11.01.2020r.

O autorze:

Urodził się w Wilnie 1936 roku. Oboje rodzice byli artystami, malarzami, grafikami, a wybierając dla syna imię Łukasz, nie pozostawili mu zbytniego wyboru. Wszak święty Łukasz jest patronem malarzy, rzeźbiarzy i lekarzy.

Ponadto wuj Łukasza Stanisław Żukowski to znany wileński grafik, a przyjaciółmi rodziców byli głównie wileńscy artyści., Nie mając zamiłowania do zawodu lekarza, zmuszony był ukończyć studia malarskie. Stało się to w PWSSP w Gdańsku, w pracowni Piotra Potworowskiego, bo kiedy rozpoczynał studia, nie było jeszcze w gdańskiej uczelni pracowni graficznej. Już w czasie studiów w nowo powstałej pracowni tworzył grafiki, które oceniali rodzice.

Najprawdopodobniej przeżycia wojenne spowodowały, że jego pierwszą grafiką był drzeworyt o tematyce rycerskiej. Ta tematyka przewija się przez całą twórczość Łukasza, ale inspiracji dostarczało również życie współczesne. Wspólnie z ojcem zorganizował plenery i konkursy grafiki marynistycznej. Okres „Solidarności”, stan wojenny, Nagroda Nobla dla Czesława Miłosza i Lecha Wałęsy oraz wizyta Jana Pawła II wywarły na twórczości artysty silne piętno, co znalazło wpływ w cyklach grafik i rysunków związanych z owymi wydarzeniami. Prace te otrzymali Jan Paweł II, Czesław Miłosz, Jan Nowak Jeziorański, Margaret Thatcher, Edward Kennedy, Jane Fonda. Wręczano je także gościom odwiedzającym robotników Stoczni Gdańskiej. Prace z tego okresu artysta sygnował znakiem trzech krzyży. Artysta otrzymał wiele nagród i wyróżnień w konkursach graficznych, jednak po utracie własnej pracowni graficznej w 1989 roku zajął się ceramiką, prowadząc warsztaty ceramiczne dla osób niepełnosprawnych. I tak zakończyła się jego główna przygoda z grafiką, ale nie działalność artystyczna.

Wernisaż zostanie również uświetniony koncertem utworów trójmiejskiego barda Mirosława Hrynkiewicza, w wykonaniu zespołu "Przyjaciele Mirka Hrynkiewicza".