Biblioteka Sąsiedzka

biblioteka sąsiedzka grafika

Biblioteka Sąsiedzka to inicjatywa, która powstała w wyniku współpracy Biblioteki Sopockiej z Sopockimi Domami Sąsiedzkimi. W ramach tego projektu w dwóch naszych filiach – Broadwayu oraz Kocu i książce – odbywają się liczne zajęcia skierowane zarówno do dzieci, jak i do osób starszych.

Biblioteka Sąsiedzka wspomaga kształtowanie więzi sąsiedzkiej i kultury wspólnoty wśród mieszkańców Sopotu. Wśród głównych celów projektu znajdują się działania na rzecz wzbogacenia życia kulturalnego oraz społecznego mieszkańców naszego miasta.

Zajęcia prowadzone w ramach Biblioteki Sąsiedzkiej w Broadwayu:

Radość tworzenia

Warsztaty kreatywne dla dorosłych prowadzone przez Krystynę Skowron. Uczestnicy spotkań pracują zróżnicowanymi metodami, jak np. quilling, patchwork malarstwo czy papieroplastyka. Udział w warsztatach jest nie tylko okazją do poznania nowych technik rękodzieła i zaprezentowania swoich prac na wystawach, lecz także integrowania się z lokalną społecznością i spędzenia czasu w miłej i twórczej atmosferze.
Krystyna Skowron – absolwentka Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Brała udział w wielu wystawach, konkursach oraz plenerach. Pomimo tego, że jest na emeryturze, w dalszym ciągu rozwija swoje pasje i marzenia w dziedzinie rękodzieła oraz przeróżnych technik plastycznych. Doskonale odnajduje się w malarstwie, decoupage’u, hafcie, malowaniu na szkle, quillingu. Od wielu lat współpracuje z Sopocką Biblioteką.

Zajęcia taneczne dla seniorów

W Bibliotece Sąsiedzkiej przy filii Broadway od lat funkcjonują dwie grupy taneczne prowadzone przez wykwalifikowanego w pracy z seniorami instruktora Tomasza Bienia. Pierwsza grupa prezentuje poziom zaawansowany, natomiast druga grupa początkujący. Rumba, cha-cha-cha, samba, jive, blues, rock&roll, country oraz inne style towarzyszą uczestnikom naszych spotkań.
Szkoła Tańca 50+ jest pierwszą i jedyną szkołą tańca w Trójmieście, wyspecjalizowaną i nastawioną w całości na aktywizację grupy wiekowej 50+.
Zbliżony wiek kursantów daje im poczucie swobody i komfortu oraz sprzyja przyjaznej atmosferze. Sposób prowadzenia zajęć dostosowany jest do potrzeb, możliwości i oczekiwań uczestników.

Zdrowy kręgosłup

Zajęcia od lat cieszą sie ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Sopotu. Pod czujnym okiem Katarzyny Syp uczestnicy biorą udział w ćwiczeniach niwelujących bóle kręgosłupa, stabilizujących go i pomagających utrzymać właściwą postawę. Zapoznają się także także z profilaktyką zdrowotną w tym zakresie.

Katarzyna Syp jest fizjoterapeutką i od ponad 20 lat prowadzi gimnastykę dla dorosłych w ramach programu “Zdrowy kręgosłup”. Zestawy ćwiczeń polecane dla osób, którym doskwiera ból i są oparte na technice pilatesu, jogi, ćwiczeń mobilizacyjnych, rozciągających oraz stabilizujących.

Zajęcia prowadzone w ramach Biblioteki Sąsiedzkiej w Kocu i książce:

Samodzielnia – warsztaty plastyczno-rękodzielnicze, prowadzone przez Agatę Półtorak, skierowane do dzieci w wieku szkolnym 7-13 lat.  Warsztaty rozwijają u dzieci kreatywność, zdolności manualne oraz kształtują wyobraźnię.
Agata Półtorak – z wykształcenia nauczyciel nauczania początkowego. Od wielu lat jej życie zawodowe krąży wokół dzieci, literatury dziecięcej i różnych form twórczości plastycznej. Ilustruje i pisze książki dla dzieci, prowadzi stałe zajęcia plastyczne i twórcze, od kilku lat zajmuje się bajarstwem.

Wieczór Baśni – gawędziarsko-twórcze warsztaty rodzinne, prowadzone przez Agatę Półtorak, skierowane  do dzieci w wieku 3-10 lat.
Na Wieczorze Baśni Agata Półtorak opowiada dla dzieci baśnie z różnych stron świata w technice teatru  kamishibai lub żywej gawędy ubarwianej dźwiękami rozmaitych instrumentów. Po wysłuchaniu i przedstawieniu dzieci wspólnie z rodzicami wykonują pracę plastyczną związaną z tematem danej baśni.

Joga dla seniorów – aktywni seniorzy spotykają się w Zatoce Jogi w Sopocie by pod czujnym okiem trenerki Justyny Borkowskiej uczestniczyć w zajęciach poprawiających kondycję ciała i ducha.
Justyna Borkowska o sobie: Jogą zainteresowałam się w 2001 roku, będąc w ciąży z moim pierwszym synem. Początki to głównie książki i ćwiczenia w domu. Zafascynowana postanowiłam regularnie chodzić na zajęcia. Zmęczenie codziennymi obowiązkami młodej matki, ból kręgosłupa i inne kontuzje pociążowe ustąpiły już po paru zajęciach – poczułam wyraźną poprawę samopoczucia! Tak zaczęła się moja przygoda z jogą. W 2006 roku urodziłam drugiego syna, a w 2010 roku córkę Klarę. Dzięki praktyce jogi w ciąży, okres ten przeżyłam pełniej, bardziej świadomie, z większym zrozumieniem siebie i swojego dziecka. To bezcenne doświadczenie wykorzystuję prowadząc grupy dedykowane paniom w ciąży.
W 2007 roku ukończyłam 3-letni kurs nauczycielski, organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Jogi Iyengara, prowadzony przez Jurka Jaguckiego, uzyskując certyfikat. Wiele lat wspólprowadziłam szkołę Joga Trójmiasto. W 2015 roku powołałam do życia szkołę Zatoka Jogi.
Regularnie uczestniczę w warsztatach doszkalających dla nauczycieli i od 6 lat pogłębiam wiedzę i doświadczenie w zakresie jogi twarzy. Organizuję szkolenia. Prowadzę autorskie zajęcia dla ciężarnych i rodziców z dziećmi. Współtworzę sopocką szkołę rodzenia

Spotkanie z psychodietetyczką Aleksandrą Spychalską, „Z psychodietetyczką przy herbacie

Na spotkaniu omawiane są  konkretne techniki, które umożliwiają wprowadzanie służących zdrowiu zmian, o rozmaitych sposobach zbilansowanego sięgania po słodkie i słone przekąski czy inne produkty przyjemnościowe.
Spotkanie ma formę otwartą  z możliwością zadawania pytań i poszukiwania strategii do indywidualnego stosowania. W trakcie spotkania można skosztować pysznych herbat parzonych przez prowadzącą z sezonowych ziół i owoców.
Nie ma konieczności uczestniczenia w poprzednich modułach, by wykorzystać wiedzę z pogadanki.
Aleksandra Spychalska – dietetyczka, psychodietetyczka, Specjalistka  Przyjazna Insulinoopornym SOIT PRO, od wielu lat prowadzi własną poradnię dietetyczną JJL oraz warsztaty i spotkania tematyczne dla Domów Sąsiedzkich, firm i szkół. Prywatnie żona, mama dwójki nastolatek, pasjonatka roweru MTB  oraz  mini wypraw w góry i różne leśne zakątki świata.

Projekt jest finansowany ze środków miasta Sopotu.

Skip to content