Co czytają Sopocianie? Lista najczęściej wypożyczanych książek w Bibliotece Sopockiej

Zdarza się Wam zastanawiać, jakie książki w bibliotece cieszą się największym zainteresowaniem? Albo po jakie tytuły ustawiają się kolejki i ciężko jest je wypożyczyć „z marszu”, bez wcześniejszego rezerwowania tych pozycji? Dla nas również jest to bardzo ciekawe, dlatego dziś chcemy przybliżyć Wam listę pięciu tytułów, które w naszej bibliotece cieszą się niesłabnącą popularnością. Poza niekwestionowanym zwycięzcą, pozostałe książki osiągnęły bardzo zbliżone wyniki, dlatego wszystko może się jeszcze zmienić! Lista została przygotowana w oparciu o wyniki z 26 lipca.

Kristin Hannah, Słowik

Najbardziej rozchwytywaną książką w naszej bibliotece jest „Słowik” Kristin Hannah, która do tej pory została wypożyczona aż 331 razy! Ta wydana w 2016 roku książka cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, na co wskazuje fakt, że tylko w tym roku sięgnęliście po nią już 26 razy.

Jest to historia dwóch sióstr – Isabelle i Vianne – które niewiele łączy, za to dzieli prawie wszystko: wiek, doświadczenia życiowe i okoliczności, w jakich dorastały. Po wkroczeniu do Francji armii niemieckiej w 1940 roku każda z sióstr dokonuje własnych wyborów w poszukiwaniu sposobu na przetrwanie, znalezienie wolności i miłości. Jedna z nich dołącza do ruchu oporu, ściągając tym samym niebezpieczeństwo na całą rodzinę; druga z kolei, opuszczona przez wcielonego do armii męża, musi przyjąć do swojego domu wroga.

Historia opisana w „Słowiku” jest inspirowana życiorysem bohaterki ruchu oporu Andrée de Jongh. To opowieść o kobiecej sile, odwadze i determinacji, która zachwyciła miliony czytelniczek na całym świecie – jak widać, sopockie czytelniczki również nie pozostały na nią obojętne.

Książkę można wypożyczyć w każdej z naszych filii (poza Miniteką). Jeśli jeszcze nie mieliście okazji sięgnąć po ten czytelniczy fenomen, gorąco do tego zachęcamy!

Ałbena Grabowska, Stulecie Winnych

Na drugim miejscu listy najczęściej wypożyczanych książek w naszej bibliotece znalazła się pozycja naszej rodzimej autorki, neurolożki i epileptolożki, Ałbeny Grabowskiej. Wydany w 2014 roku pierwszy tom sagi zatytułowany „Ci, którzy przeżyli” został wypożyczony aż 276 razy! Następne części nie zostają daleko w tyle: drugi tom, „Ci, którzy walczyli” wypożyczono 254 razy, a trzeci: „Ci, którzy wierzyli” 222 razy. A o czym jest ta historia?

Czerwiec 1914 roku. Podczas porodu bliźniaczek – Marii i Anny – umiera ich matka. Stanisław Winny, ojciec nowo narodzonych dziewczynek, opłakuje ukochaną żonę, patrząc z lękiem w przyszłość – ma bowiem pod opieką nie tylko bliźniaczki, ale również dwóch synków.

Bracia Stanisława oraz jego rodzice, Bronisława i Antoni, jednoczą swoje siły w obliczu tragedii. Kilka tygodni później nadchodzą kolejne dramatyczne wydarzenia – pewnego upalnego lipcowego dnia wybucha wojna… 

Długie lata I. wojny światowej i epidemia grypy hiszpanki boleśnie doświadczają ród Winnych. Tym bardziej cenią oni pokój i dobrobyt, które niesie ze sobą dwudziestolecie międzywojenne, chociaż przewrotny los nie szczędzi Winnym życiowych doświadczeń. Z rosnącym niepokojem obserwują, jak wielkimi krokami nadchodzi kolejna wojenna zawierucha. (opis wydawcy)

Po pierwszy tom serii zapraszamy do wszystkich naszych filii (poza Miniteką).

Kristin Hannah, Wielka samotność

O popularności książek Kristin Hannah najlepiej świadczy fakt, że na liście pięciu najczęściej wypożyczanych książek zajmuje aż dwa miejsca. Na trzecim bowiem, z łączną liczbą 275 wypożyczeń (z czego w tym roku 28) znajduje się wydana w 2018 roku „Wielka samotność”, odważna, pełna życia powieść opowiadająca o losach rodziny żyjącej na Alasce w 1974 roku.

Ernt Allbright, były jeniec wojenny, wraca do domu po wojnie w Wietnamie całkowicie. Kiedy traci kolejną pracę, podejmuje impulsywną decyzję: przeniosą się całą rodziną na północ, na Alaskę, gdzie będą żyli bez prądu i wody – w ostatniej dzikiej części Ameryki.

Dorastająca trzynastoletnia Leni, dziewczynka w trudnym wieku, uwikłana w burzliwy związek rodziców, ma nadzieję, że w nowej krainie czeka lepsza przyszłość dla rodziny. Jej matka, Cora, zrobi wszystko i pójdzie wszędzie dla mężczyzny, którego kocha, nawet jeśli oznacza to pójście w nieznane.

Na początku Alaska wydaje się być odpowiedzią na ich modlitwy. W dzikim, odległym zakątku kraju odnajdują się wśród niezależnej społeczności silnych mężczyzn i kobiet.

Ale wraz z nadejściem zimy i ciemnościami obejmującymi Alaskę, kruchy stan psychiczny Ernta pogarsza się. Wkrótce niebezpieczeństwa na zewnątrz bledną w porównaniu z zagrożeniami wewnątrz. W ich małej chacie, pokrytej śniegiem, przez osiemnaście godzin nocy, Leni i jej matka poznają straszliwą prawdę: są sami. Na zewnątrz nie ma nikogo, kto by mógł ich uratować.

Jeśli zaciekawiła Was ta historia, zachęcamy do wypożyczeń – znajdziecie ją we wszystkich filiach poza Miniteką.

Katarzyna Bonda, Sprawa Niny Frank

Katarzyna Bonda, nazywana królową polskiego kryminału, dzięki książce „Sprawa Niny Frank” zajęła czwarte miejsce na naszej liście bestsellerów. W jej bogatym dorobku literackim znajduje się sporo ciekawych tytułów, z których właśnie ten cieszy się u nas największym powodzeniem jej literacki debiut, stanowiący początek serii z profilerem Hubertem Meyerem (271 wypożyczeń). A o czym opowiada ta historia?

Najpopularniejsza aktorka polskich seriali, Nina Frank, zostaje znaleziona martwa w swoim dworku w sielskiej przygranicznej miejscowości Mielnik nad Bugiem. Uwielbianej celebrytce, o czym wiedzą nieliczni, daleko do granej przez nią postaci szczęśliwej i dobrej zakonnicy Joanny. Jednak to właśnie ta rola przyniosła jej pieniądze i sławę. Prawdę o pełnym skandali życiu aktorki, o dwuznacznej drodze do kariery, licznych kochankach i nałogach odkryje psycholog policyjny, Hubert Meyer, który przybywa na miejsce zbrodni. Czy poznanie sekretów Niny Frank i stworzenie profilu sprawcy pozwoli policji ująć mordercę? Jakie znaczenie ma to, że los aktorki został określony przez jedną z run?

Remigiusz Mróz, Ekspozycja

Na piątym miejscu naszego zestawienia znalazł się pierwszy tom serii Remigiusza Mroza opowiadającej o Komisarzu Forście. Ta wydana w 2015 roku książka, mimo tylu lat, które minęły od premiery, wciąż cieszy się powodzeniem wśród naszych czytelników, którzy w tym roku wypożyczyli ją 14 razy (a łącznie: aż 255).

O książce:

Termin “ekspozycja” ma przynajmniej pięć znaczeń. Podobnie wieloznaczny jest każdy krok mordercy.
Pewnego ranka turyści odkrywają na Giewoncie makabryczny widok – na ramionach krzyża powieszono nagiego mężczyznę. Wszystko wskazuje na to, że zabójca nie zostawił żadnych śladów.
Sprawę prowadzi niecieszący się dobrą opinią komisarz Wiktor Forst. Zanim tamtego ranka stanął na Giewoncie, wydawało mu się, że widział w życiu wszystko. Tropy, jakie odkryje wraz z dziennikarką Olgą Szrebską, doprowadzą go do dawno zapomnianych tajemnic… Winy z przeszłości nie dadzą o sobie zapomnieć. Okrutne zbrodnie muszą zostać odkupione.

To już koniec naszej listy! Czy jakiś tytuł szczególnie Was zdziwił, a może ucieszył? A może znaleźliście wśród nich pomysł na kolejną lekturę?

Skip to content