Gry Fabularne, czyli RPG dla początkujących. WIELOŚWIATY

Na stole lub kawałku wolnej przestrzeni przygotuj kartki, ołówki i kości wielościenne. Dodaj do tego pomysłowego Mistrza lub Mistrzynię Gry oraz graczy zainteresowanych rozgrywką. Pozwól im powoli otwierać swoje głowy, tak, by mogli wypuścić z nich choć odrobinę wyobraźni i daj im czas na niespieszne snucie wspólnej opowieści. Voilà: przepis na rozgrywkę RPG gotowy!  

Czym więc są te całe RPG-i? Najprościej ujmując: to fabularne gry towarzyskie, w których gracze wcielają się w role postaci w fikcyjnym świecie. Jednakże światy te, podobnie jak świat rzeczywisty, rządzą się swoimi prawami i regułami. Pikanterii wszystkiemu dodaje fakt, że powodzenie lub niepowodzenie działań czy decyzji podejmowanych przez graczy zależy od… przewrotnych kości.  

Fikcyjny świat, ale jaki? Tak naprawdę ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Oczywiście istnieje mnóstwo mniej lub bardziej znanych systemów RPG zakotwiczonych w realiach znanych nam z literatury czy filmu. Feudalna samurajska Japonia? Proszę bardzo, Legenda Pięciu Kręgów będzie czymś dla Ciebie. Mediewistyczne fantasy? Systemów mamy zatrzęsienie: od najpopularniejszych, takich jak Warhammer Fantasy czy Dungeons & Dragons, przez oparty na dziełach Tolkiena Jedyny Pierścień, po ogrom mniej rozpoznawalnych systemów. Przyszłość? Jak najbardziej! Wolisz klimaty Star Warsów, Cyberpunka czy może Warhammera 40k? A może chcesz grać postacią zwierzaka? Nie ma problemu – myszki w Mausritterze, żaburaje w Numie czy kotki w Kothulu (kociej wersji Zewu Cthulhu) czekają na Ciebie. Superbohaterowie, horror, mity, klimaty wojenne, baśń? Znów długo można wymieniać. A nawet jeśli wśród istniejących już systemów i światów nie znajdziesz czegoś, co Ci odpowiada, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać uniwersalną mechanikę albo stworzyć coś zupełnie „swojego” – ważne, by dobrze się przy tym bawić!  

Zainteresowana? Zaciekawiony? No to wejdźmy w temat głębiej. Jak zacząć? Przede wszystkim znajdź chętnych do wspólnej rozgrywki. Popytaj znajomych, a jeśli nie znajdzie się nikt chętny, nie poddawaj się! W mediach społecznościowych z łatwością znajdziesz grupę zrzeszającą erpegowych graczy z Twojego miasta. A może w okolicy działa inicjatywa organizująca spotkania z grami fabularnymi (w Trójmieście jest to właśnie Głowa Pełna Przygód). To może być doskonała okazja, żeby spróbować swoich sił w rozgrywce. 

Kiedy już zbierzecie grupę chętnych, powinniście określić, kto będzie pełnił rolę Mistrza lub Mistrzyni Gry. Może ktoś już ma takie doświadczenia? A może grał kilkukrotnie jako uczestnik i chce spróbować swoich sił w innej roli? Mistrz lub Mistrzyni Gry mają za zadanie opowiadać o świecie, pełnić rolę narratora oraz odgrywać spotykane przez Was postaci. Kiedy MG jest już wyłoniony, określcie setting lub realia świata, w jakim chcecie zagrać, stwórzcie swoich bohaterów zgodnie z zasadami wybranego systemu i zacznijcie zabawę!  

Co jeszcze będzie Wam potrzebne? Poza wspomnianymi już kartkami i ołówkami przydadzą się kości wielościenne. Tutaj znów wiele zależy od wybranego systemu. W niektórych będzie to jedna lub kilka kości sześciennych, w innych dwie kości dziesięciościenne, a w jeszcze innych najbardziej kojarzona z grafik nawiązujących do RPG-ów kość dwudziestościenna.  

Mamy kości, kartki i ołówki, wypełnione karty postaci, zebraliśmy drużynę z Mistrzem lub Mistrzynią Gry… i co teraz? Rozsiądźcie się wygodnie, otwórzcie swoje głowy i ruszcie wyobraźnią. Czas na wspólną opowieść, która najpewniej wciągnie Was bez reszty. Opowiadajcie, gestykulujcie, rozmawiajcie ze sobą, knujcie i kombinujcie, pokonujcie wrogów, a przede wszystkim bawcie się wyśmienicie!  

I co ważne: nie bójcie się! Każda nowa rzecz, jakiej próbujemy, może wywołać obawy czy dyskomfort.   

  • „Czy będę dobrym graczem?”   
  • „Nie znam zbyt wielu systemów…”  
  • „Co pomyślą inni, gdy dowiedzą się, że gram?”  

Postaraj się oderwać od takiego myślenia i najzwyczajniej w świecie spróbuj. Jeśli Ci się nie spodoba, zawsze możesz zrezygnować. A jest spora szansa, że odnajdziesz naprawdę doskonałą frajdę i odskocznię w rozgrywce!  

Gry RPG to nie tylko doskonały sposób na spędzenie czasu. To nowy rodzaj zabawy, w której budujemy relacje, a przede wszystkim rozwijamy swoją wyobraźnię. To co – karty postaci, kartki, kości i ołówki w dłoń – i widzimy się przy stole! Przecież mnóstwo światów czeka na odkrycie!  

Anna Duraczyńska-Wal  

Głowa Pełna Przygód 

Skip to content