Dodane przez Paulina - wt., 11/23/2021 - 08:11
Piekło i raj Stanisława Lema – spotkanie z dr. Piotrem Pazińskim

Podstawowe informacje

Placówka
Data wydarzenia
Opis wydarzenia

„U Lema wychodzi na to, że planeta, którą Ziemianie, mając w pamięci biblijny mit o cudownym ogrodzie, nazwali Edenem, jest w rzeczywistości piekłem, a życie na niej – najgorszym koszmarem” – pisze dr Piotr Paziński. Z autorem “Atrap stworzenia” porozmawiamy o motywach biblijnych w prozie Stanisława Lema i o śladach Zagłady w książkach Lema.
Spotkanie prowadzi Dagny Kurdwanowska.

Piotr Paziński – pisarz, filozof, tłumacz, badacz związany z Uniwersytetem Muri im. Franza Kafki. Przez kilka lat zajmował się Ulissesem Jamesa Joyce’a (książka Labirynt i drzewo, 2005, oraz przewodnik Dublin z Ulissesem, 2008), następnie ogłosił dwa tomy własnej prozy: Pensjonat (2009) i Ptasie ulice (2013) oraz zbiory esejów Rzeczywistość poprzecierana (2015) i Atrapy stworzenia (2020). Pisze, tłumaczy, zajmuje się filozofią judaizmu i tematem żydowskim w literaturze. Przekładał m.in. Księgę liter Lawrence’a Kushnera, eseje Davida Roskiesa, eseje Amosa Oza i Fani Oz-Salzberger Żydzi i słowa, oraz opowiadania Szmuela Josefa Agnona. Bywa wykładowcą, fotografem oraz redaktorem i składaczem książek własnych i cudzych. W latach 2000–2019 był redaktorem naczelnym pisma „Midrasz”.

Zapraszamy 3 grudnia o 18:00 do Sopoteki (Kościuszki 14).

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Fantastyczna bibLEMteka” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Rozmowa będzie tłumaczona symultanicznie na polski język migowy.

 

Poszukujesz dobrego pomysłu na spersonalizowany prezent świąteczny? Masz dwie ręce gotowe do pracy i chęć do stworzenia jedynego w swoim rodzaju przedmiotu?


Wszystkich fanów domowego recyklingu, nadawania nowego życia zużytym przedmiotom, jak również kreatywnego tworzenia prezentów w warunkach domowych mamy przyjemność zaprosić na świąteczne warsztaty scrapbookingowe prowadzone przez specjalistów z Wydawnictwa Kurza Stopka.Odbywające się w ramach projektu Biblioteczna Akademia Nauk warsztaty techniczne odbędą się 10 grudnia o 17:30. Obowiązują zapisy mailowe: sopoteka@mbp.sopot.pl

Uwaga! Z przyczyn niezależnych od Biblioteki spotkanie z Piotrem Pazińskim odbędzie się w formule online – połączymy się z naszym gościem za pomocą Zooma.

Przepraszamy za niedogodności i zapraszamy przed ekrany jutro o 18:00.

Opublikuj

Opublikuj