Jak korzystać z katalogu online? Poradnik krok po kroku

Dzisiaj przychodzimy do was z krótkim poradnikiem, jak korzystać z naszego katalogu online.

Po wejściu na naszą stronę należy odszukać KATALOG ONLINE na górnym pasku. Po kliknięciu przeniesiecie się na stronę katalogu, który wygląda jak poniżej:

Na tym etapie można wybrać, w jaki sposób chcemy wyszukać interesującą nas pozycję. Najwygodniej jest korzystać z wyszukiwania po autorze, tytule oraz haśle przedmiotowym (jeśli nie znamy konkretnego tytułu, a po prostu interesują nas książki dotyczące na przykład Hiszpanii).

Gdy już zdecydujemy się na sposób wyszukiwania, wprowadzamy interesującą nas frazę. Załóżmy, że chcemy wypożyczyć z Sopoteki książkę Krzysztofa Bachusa Dolina gniewu. W przypadku wyszukiwania po tytule wyniki wyszukiwania wyglądają w ten sposób:

A jeśli nie pamiętamy dokładnie tytułu i wolimy wyszukać książkę, używając nazwiska autora, nasze wyniki po wybraniu odpowiedniego nazwiska będą prezentować się tak:

W obu przypadkach otwieramy interesującą nas pozycję. Tak wygląda informacja, którą widzimy jako pierwszą:

a tak lista dostępnych egzemplarzy, znajdująca się poniżej:

Jak widać, ten tytuł można wypożyczyć w czterech filiach naszej biblioteki: Literackiej, Kocu i książce, Broadwayu oraz Sopotece. Egzemplarz z Koca i książki jest obecnie wypożyczony, a termin zwrotu to 27.09.2023 r.; w pozostałych filiach jest ona dostępna.

Aby odnaleźć książkę na półce, należy sprawdzić dwie informacje: dział, w której się ona znajduje (w tym przypadku jest to l. sens., co widać na drugim ze zdjęć) oraz jej oznaczenie. W przypadku tej pozycji będą to trzy pierwsze litery nazwiska autora (BOC).

Jeśli książka ma kilku autorów, należy sprawdzić, który jest podany jako pierwszy (jest to informacja znajdująca się obok okładki książki na górnym ze zdjęć). Przykładowo, jeśli planujemy wypożyczyć antologię Opowieści niesamowite, książki musimy szukać na półce pod literami OPO:

I rzeczywiście, dokładnie tam możemy ją znaleźć:

Mamy nadzieję, że teraz korzystanie z naszego katalogu będzie dla Was o wiele łatwiejsze!

Skip to content