Jesień należy do Seniorów!

dwoje seniorów odwróconych tyłem, wokół nich zieleń

Jesień bezsprzecznie należy do Seniorów: 1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, a 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. Biblioteka Sopocka pragnie dołączyć się do najserdeczniejszych życzeń, a oprócz tego zachęcić do sięgnięcia po książki, których bohaterowie, mimo podeszłego wieku, wciąż mają apetyt na życie.  

Williama Whartona pewnie nie trzeba nikomu przedstawiać – jego „Spóźnieni kochankowie” to historia uczucia, które niespodziewanie łączy siedemdziesięcioletnią niewidomą kobietę i mężczyznę, który porzuca świat interesów, by odkryć siebie na nowo. Z kolei „Lala” stanowi literacki hołd złożony przez Jacka Dehnela swojej ukochanej babci  –  pisarz towarzyszy jej nie tylko w wędrówce poprzez zawiłe koleje losu, ale także w powolnym odchodzeniu, nie tracąc nic z czułości z jaką opisuje łączącą ich relację.  

Jonas Jonasson to autor „Stulatka, który wyskoczył przez okno i zniknął” – bohater jego powieści został okrzyknięty skandynawskim Forrestem Gumpem, a historią swojego życia obfitującą w niesamowite wydarzenia mógłby spokojnie obdzielić kilka osób. Jego setne urodziny stają się impulsem do podjęcia jeszcze jednej podróży, więc wymyka się przez okno i rusza ku ostatniej przygodzie… 

Do podejmowania ryzyka i schodzenia z utartych ścieżek zachęca także Bernard Ollivier w książce „Życie zaczyna się po sześćdziesiątce”, która jest zapisem duchowej przemiany starszego mężczyzny. Czując, że jego życie utknęło w martwym punkcie po stracie żony i przejściu na emeryturę, Ollivier podniósł rękawicę, którą rzucił mu los i wyruszył do Santiago di Compostella. Wyprawa ta stała się bodźcem nie tylko do otwarcia się na nowych ludzi i nowe sytuacje, ale również do przewartościowania swojego dotychczasowego spojrzenia na świat. 

Seniorzy wkraczają do akcji i coraz częściej obsadzani są w rolach domorosłych detektywów. Ten trend widoczny jest zarówno w zagranicznej literaturze, jak i na naszym, rodzimym podwórku. Panna Marple Agathy Christie zyskuje współczesnych naśladowców w postaci choćby grupki emerytów w książce Cathariny Ingelman-Sundberg „Seniorzy w natarciu”, czy niepowstrzymanej Zofii Wilkońskiej w serii Jacka Galińskiego. Pozycje te to połączenie humoru z literaturą z dreszczykiem, które z pewnością zadowolą fanów nurtu tzw. cosy crime.  

„Wesołe jest życie staruszka…” śpiewał niegdyś Kabaret Starszych Panów – wszystkie jego odcienie z pewnością znajdziemy w książkach na bibliotecznych półkach. A że jesień sprzyja długim lekturom pod kocem i z kubkiem gorącej herbaty, to tym bardziej zachęcamy do sięgnięcia po jeden z tytułów. Emocje, od łez wzruszenia po salwy śmiechu, gwarantowane! 

Skip to content