Kostki Literackie przyznane! Znamy laureatów 18. Nagrody Literackiej Gdynia

Laureaci Kostek Literackich wręczanych w Gdyni. Cztery osoby, każda ze statuetką.

25 sierpnia odbyło się jedno z najważniejszych literackich wydarzeń Trójmiasta, jakim było rozdanie Nagrody Literackiej Gdynia. Podczas tegorocznej gali zorganizowanej w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej poznaliśmy nazwiska czterech laureatów, którzy otrzymali Kostki Literackie w kategoriach: eseistyka, poezja, proza oraz przekład na język polski. Nagrody wręczył prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, a otrzymali je Grzegorz Piątek, Marcin Czerkasow, Małgorzata Żarów i Jerzy Koch. Kapitule Nagrody przewodził prof. dr hab. Jerzy Jarniewicz.

W kategorii eseistyka zwyciężył Grzegorz Piątek za esej Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939. Zachęcamy do zapoznania się z tą głośną pozycją; możecie ją wypożyczyć w Sopotece, Kocu i książce, Kamionce i Przylesiu.

Nagroda w kategorii proza trafiła w tym roku do Małgorzaty Żarów, autorki książki Zaklinanie węży w gorące wieczory. Ten wyjątkowy debiut literacki czeka na czytelników w Sopotece.

Laureatem najlepszego przekładu na język polski został Jerzy Koch za tłumaczenie powieści Mój mały zwierzaku autorstwa Marieke Lucasa Rijnevelda; była to już druga nominacja Jerzego Kocha, który w zeszłym roku został doceniony za tłumaczenie powieści Niepokój przychodzi o zmierzchu tego samego autora. Nagrodzoną książkę możecie wypożyczyć w Literackiej, Kocu i książce, Broadwayu oraz Sopotece.

W kategorii poezja jury uhonorowało nagrodą Marcina Czerkasowa za tom poetycki Mountain View.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Skip to content