Planszówki dla każdego, czyli jak zacząć grać, żeby się nie zniechęcić. WIELOŚWIATY

planszówki dla każdego - grafika z napisem

Gry planszowe przeżywają obecnie prawdziwy renesans! Aby wyjść naprzeciw wszystkim, którzy chcą zacząć swoją przygodę z tą formą rozrywki, przedstawiamy krótki poradnik, który rozjaśni trochę stosowane przez graczy terminy i podpowie, od jakich tytułów zacząć swoją przygodę z graniem.

Jak zacząć grać?

Wybierz właściwy tytuł. Obecnie na rynku mamy wręcz nieograniczony dostęp do wszelkiej maści gier planszowych. Gry imprezowe, rodzinne, strategiczne, ekonomiczne, kooperacyjne i dużo więcej. Znajdź taki, który będzie dla Ciebie odpowiedni!

Dostosuj poziom trudności gry do siebie i swoich współgraczy. Chcąc wejść w świat gier planszowych, warto zacząć od prostszych gier, które mają łatwe zasady i krótki czas trwania rozgrywki.

Jeśli zasady są niejasne, poszukaj filmu z tłumaczeniem rozgrywki. To, że po przeczytaniu instrukcji nadal nie wiesz, o co chodzi, nie musi być Twoją winą. Napisanie dobrej instrukcji to sztuka, z którą nie każdy wydawca sobie radzi. Na szczęście w obecnych czasach większość gier ma na YouTube swoje wideo z zasadami tworzone przez entuzjastów planszówek, bądź samych wydawców.

Wybieraj nowoczesne gry planszowe. Monopoly, Chińczyk, Grzybobranie czy Wojna to echa przeszłości. Obecny rynek gier planszowych to cała masa tytułów, w których mamy realny wpływ na rozgrywkę, gdzie losowość może być zerowa lub marginalna, a wynik zależy od Ciebie, a nie od rzutu kością.

Jakie gry wybrać na początek?

Mój subiektywny zestaw gier, które polecam na początek przygody z grami planszowymi:

7 cudów świata: gracze budują jeden z 7 cudów świata, zagrywając karty. Gra pozwala na rozgrywkę aż siedmiu osobom!

Wsiąść do Pociągu: kultowa gra, w której gracze mają za zadanie budować połączenia kolejowe zgodnie z trasami rozpisanymi na biletach.

Kaskadia: gra, w której gracze układają kafelki, a następnie dopasowują do nich konkretne zwierzaki i łączą je w grupy. Gra będzie dostępna na naszej Wieloświatowej Gralni!

Akropolis: Kolejna gra kafelkowa, w której wcielamy się w architektów w Starożytnej Grecji. Jedną partię można zamknąć w 20 minut! Będzie dostępna na Wieloświatowej Gralni!

Na skrzydłach: poza ciekawą rozgrywką polegającą na hodowli ptaków zawiera też ciekawostki na temat różnych gatunków ptaków.

Brzdęk: deck building w klimatach fantasy, gdzie gracze wcielają się w śmiałków mających wykraść skarb niebezpiecznemu smokowi.

Świetnym sposobem na znalezienie gier, które mogą nam przypaść do gustu jest przeszukanie takich portali, jak Planszeo czy BGG i przejrzenie opinii innych graczy.

Słowniczek planszówkowy

Na koniec prezentuję krótki słowniczek planszówkowy, który pozwoli wam poznać popularne zagadnienia, które dla osób początkujących mogą być niezrozumiałe:

ciężar gry – inaczej trudność gry,

filler – szybka gra o prostych zasadach,

mechanika w grze planszowej – określa sposób, w jaki gra jest prowadzona i jak gracze podejmują decyzje. Mechanika jest rdzeniem każdej gry planszowej i określa sposób, w jaki gracze będą oddziaływać ze sobą i środowiskiem gry. Oto kilka przykładów popularnych mechanik w grach planszowych:

gra euro: gra planszowa o niskiej losowości. Fabuła w takich grach jest zazwyczaj na drugim planie, a najważniejszym elementem gry są jej mechanizmy  prowadzące do zdobycia jak największej liczby punktów.

area control: W wolnym tłumaczeniu kontrola terenu. Gracze rywalizują o konkretne tereny na planszy, wypychając bądź niszcząc jednostki przeciwnika.

gry kooperacyne: Gracze, zamiast rywalizować ze sobą, grają w jednej drużynie przeciwko grze.

deck building: Mechanika polegająca na budowaniu oraz ulepszaniu własnej talii kart, która służy do wykonywania akcji w grze.

A jeżeli nie chcesz zaczynać na własną rękę…

…przyjdź do Sopoteki! Osoby szukające spotkań, gdzie mogłyby poznać nowe gry oraz innych planszowych entuzjastów, zapraszamy na wtorkowe planszówki w Sopotece oraz na naszą facebookową grupę (TUTAJ).

A podczas Wieloświatów będzie możliwość zagrania, zarówno samodzielnie, jak i z jednym z prowadzących, do czego bardzo zachęcam!

Mateusz Rostkowski,

Biblioteka Sopocka