Dodane przez Anonim (niezweryfikowany) - pt., 01/17/2020 - 13:34
plakat biesiady literackiej z Jerzym Dziewulskim

Podstawowe informacje

Placówka
Data wydarzenia
Opis wydarzenia

Zapraszamy na Biesiadę Literacką z Jerzym Dziewulskim!

JERZY DZIEWULSKI urodził się i wychował w Warszawie. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę zawodową rozpoczął w wydziale kryminalnym na Żoliborzu, potem pracował w Komendzie Stołecznej (tzw. Pałac Mostowskich), pełniąc wiele funkcji, w tym dowódcy jednostki antyterrorystycznej na lotnisku Warszawa - Okęcie. Był pierwszym w historii kraju posłem - policjantem, wybranym do Parlamentu w listopadzie 1991 roku. Posłem był nieprzerwanie do 2005 roku. W międzyczasie, przez kilka lat, pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Wielokrotnie sprawozdawał sejmowe ustawy związane z pracą policji i systemem bezpieczeństwa państwa. Jest twórcą Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. Został odznaczony Krzyżami: Kawalerskim i Oficerskim Orderu Polonia Restituta. Jako jedyny policjant w Polsce został odznaczony trzykrotnie medalem Za odwagę. Był dwukrotnie ranny w służbie. W czasie kampanii prezydenckiej Aleksandra Kwaśniewskiego w 1995 roku pełnił funkcję szefa jego ochrony osobistej, aby następnie w maju 1996 roku zostać mianowanym na stanowisko Doradcy Prezydenta ds. bezpieczeństwa.

JERZY DZIEWULSKI O SOBIE:
Byłem w przeszłości piłkarzem II ligi. Grałem w hokeja na lodzie. Kolarstwo, ktore uprawiałem, pozwalało mi potem poznać wielkich tego sportu. Boks to osobny rozdział w moim życiu - przetrwalem "pierwszy krok" i potem jeszcze 18 walk (desek nie zaliczyłem nigdy). Potem przyszedł czas na walki wręcz, strzelectwo, rajdy samochodowe, wyścigi motocyklowe. Jestem instruktorem narciarskim. Dziś moją pasją są samochody corvette i motocykle. Jestem szczęśliwym posiadaczem trzech vette C1, C3 i C5 oraz motocykle MV-Agusta i H. Davidson V-Rod.

Tematem spotkań będzie m.in. książka "O Kulisach III RP".
Niecenzurowana opowieść o początkach III RP.
Niewygodna prawda o negocjacjach z udziałem Kościoła przy Okrągłym Stole. Kulisy werbowania księży przez esbecję. "Most", największa operacja w historii światowych służb specjalnych, w relacji dowódcy - Jerzego Dziewulskiego. Sekrety ochrony najważniejszych osób w naszym państwie i najważniejszych osób na świecie. Noc teczek z 4 na 5 czerwca 1992 roku w polskim Sejmie. Prawda o Anastazji P. i seksaferach w polityce. Największa afera szpiegowska III RP.
Szokująca opowieść, po której przyznasz, że naprawdę mało wiedziałeś o Polsce po 1989 roku.
"Opisuję to, co wywarło na mnie największe wrażenie. Ot, gliniarz, pierwszy w historii Polski, dostaje się do parlamentu i widzi świat polityki od środka, a nie jak dotychczas - z krawężnika, kiedy obserwował na ulicy przejeżdżające czarne limuzyny. Nagle znalazł się w ich środku, nieco zagubiony, zdumiony i rozczarowany tym, co zobaczył." (Jerzy Dziewulski)
/Powyższy opis pochodzi od wydawcy Prószyński i S-ka/

Harmonogram spotkań:

1 lutego 2020 (sobota)
godz. 12:00 Sopot - Sopoteka (Sopot Centrum) ul. Kościuszki 14 (Biblioteka Sopocka)

Na wszystkie spotkania wstęp wolny!

Opublikuj

Opublikuj