Dodane przez Paulina - pon., 08/09/2021 - 08:34
PocketBook InkPad X z wyświetlonym fragmentem „Powrotu z gwiazd” Stanisława Lema. Poniżej napis „Lem czytałby e-booki. Zabierz je na wakacje”.

Podstawowe informacje

Placówka
Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia

Lem czytałby e-booki. Zabierz je na wakacje! 

Stanisław Lem w książce „Powrót z gwiazd” (1961) pisał tak: 

„Całe popołudnie spędziłem w księgarni. Nie było w niej książek. Nie drukowano ich już od pół wieku bez mała. A tak się na nie cieszyłem, po mikrofilmach, z których składała się biblioteka "Prometeusza". Nic z tego. Nie można już było szperać po półkach, ważyć w ręce tomów, czuć ich ciężaru, zapowiadającego rozmiar lektury. Księgarnia przypominała raczej elektronowe laboratorium. Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było przy pomocy optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu”.

Gdyby zamienić słowo „opton” na „czytnik”, to zacytowany opis brzmi dosyć… znajomo. Czytniki – przyznajmy szczerze – to najlepsze rozwiązanie na wakacje: zmieszczą się do bagażu podręcznego, zabierzemy je na plażę, w ciemnym pociągu będziemy czytać bez męczenia oczu. 

Chcemy zachęcić Was do sięgania po mistrza polskiej fantastyki właśnie w tej wersji – elektronicznej. Okazji jest co najmniej kilka: 

1. Biblioteka Narodowa z okazji #RokLema udostępniła kilka utworów autora „Solaris”, które nieodpłatnie można pobrać ze strony Polony: https://tiny.pl/rkkbz,
2. Wiele książek Lema jest dostępnych w pakiecie bibliotecznym Legimi, 
3. W Sopotece na mieszkańców Sopotu czekają czytniki @PocketBook, które można wypożyczyć na okres jednego miesiąca, 
4. Przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym będzie można wygrać zestaw Lemofila: kubek i koszulkę z kolekcji „STANISŁAW LEM” stworzonej przez nadwyraz.com, spadkobierców pisarza oraz Wydawnictwo Literackie. 

Dwa razy w tygodniu (na dobry początek – w poniedziałek – i na dobre jego zakończenie – w niedzielę) będziemy dzielić się z Wami na fanpage’u Sopoteki zdjęciami inspirujących cytatów z książek Stanisława Lema, które będziemy czytać na dostępnych u nas PocketBookach. 

Konkurs „Zabierz Lema na wakacje” potrwa od 9 do 29 sierpnia. Zadanie konkursowe polega na wysłaniu w dowolnej formie (zdjęcie, grafika, film, tekst itp.) odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób Lem towarzyszy Ci na wakacjach?
Prace należy wysyłać na adres mailowy bibliotekasopocka@gmail.com 
 

Opublikuj

Opublikuj