Dodane przez Paulina - pt., 10/22/2021 - 13:54
Lem w PRL-u. Spotkanie z Wojciechem Orlińskim

Zapraszamy na kolejne spotkanie związane z mistrzem polskiej fantastyki!

Z okazji #RokLema będziemy gościć w Sopotece Wojciecha Orlińskiego – dziennikarza, publicystę i pisarza, autora książek podróżniczych, fantastycznych i publicystycznych. W latach 1997–2021 pracował w „Gazecie Wyborczej”, gdzie pisał głównie na tematy związane z kulturą masową i internetem.
Jest znawcą twórczości Stanisława Lema. Napisał książki „Co to są sepulki? Wszystko o Lemie” (2007), czyli encyklopedycznego przewodnika po twórczości Lema, a także biografii Lema zatytułowanej „Lem. Życie nie z tej ziemi” (2017), książki „Lem w PRL-u” (2021) i scenariusza do poświęconego Lemowi filmu dokumentalnego Borysa Lankosza „Autor Solaris”. Nagrodzony Śląkfą (nagrodą Śląskiego Klubu Fantastyki) w kategorii Wydawca Roku za rok 2008, za wydanie z jego inicjatywy kolekcji dzieł Stanisława Lema przez wydawnictwo Agora.

O książce:

„Lem w PRL-u, czyli nieco prawdy w zwiększonej objętości” to autorski wybór korespondencji Stanisława Lema z instytucjami systemu, urzędnikami i przyjaciółmi dokonany przez Wojciecha Orlińskiego. Korespondencja obnaża, ile bezsensownych problemów i kumulujących się trudności czekało w PRL-u na człowieka, który ciężką pracą i talentem odniósł duży sukces. Odrzucenie scenariusza do Szpitala Przemienienia bez żadnego wyjaśnienia, zwodzenie w kwestii wydania powieści i brak wsparcia w sporach z enerdowskim wydawcą czy notoryczne trudności z naprawą wadliwych samochodów – to tylko niektóre z nich”.

(źródło: lubimyczytac.pl)

Spotkanie odbędzie się 12 listopada o 17:30, zapraszamy!

PS dla wszystkich, którzy przyjdą na spotkanie, przygotowaliśmy LEMową niespodziankę!