Dodane przez magdalena.przy… - śr., 07/22/2020 - 07:24
Monodram 31.07.2020

Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki na monodram Zbigniewa Walerysia „Ja jestem Żyd z »Wesela«” wg Romana Brandstaettera w ramach projektu Biblioteka Jednego aktora, finansowanego ze środków MKiDN.

31 lipca 2020 r. godz. 17:00
Sopoteka - galeria kultury multimedialnej
Sopot Centrum, Kościuszki 14

obowiązują wejściówki - liczba miejsc ograniczona

Wejściówki na wydarzenie będzie można nabyć w następujących filiach Biblioteka Sopocka:
Sopoteka, Koc i Książka, Filia nr 2, Filia nr 6 i Filia nr 8. Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, jedna osoba będzie mogła wziąć dwie wejściówki.

Monodram będzie transmitowany na żywo w naszych mediach społecznościowych.

W związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2 wydarzenie odbędzie się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego, obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa.

Roman Brandstaetter zanotował, co mówił aplikantowi krakowskiego adwokata bronowicki karczmarz
Hersz Singer: „na progu izby stoi mały, taki blady, rudy, w czarnym szlusroku, sam stoi, nic nie pije, nie tańczy, tylko stoi i patrzy. Panie koncypiencie, ja takiego patrzenia jak długo żyję nie widziałem. Coś było w tym patrzeniu, coś było, ale co, tego nie umiem powiedzieć. I wie pan, co ja wtedy pomyślałem?
Ja pomyślałem w złą godzinę, że od tego małego, bladego, rudego, będzie wielkie nieszczęście. Wie pan kto to był ? Pan nie może wiedzieć, kto to był. To był ten Wyspiański…”
Fenomen „Wesela” polega na tym, iż w gruncie rzeczy mało istotne wydarzenie, jakim był ślub poety Lucjana Rydla z chłopką z Bronowic nabiera wymiaru dramatu o przeklętym losie Polaków.To dramat o polskich archetypach, archetypach ściślej o wewnętrznej słabości Polaków, ich swarach i niezdolności do skupienia się wokół sprawy najistotniejszej. Stańczyk oddając Dziennikarzowi błazeński
kaduceusz, mówi: „Mąć nim narodową kadź! Stań na czele!” słyszy się, że „Wesele” to wybitne dzieło literatury. Ale czy na pewno…

Następnego dnia po monodramie zapraszamy na fanpage Biblioteka Sopocka i Sopoteka, gdzie będzie można obejrzeć rozmowę pospektaklową, którą poprowadzi Andrzej Buck.

Partnerami projektu są:
Fundacja Pomysłodalnia Młodzieżowy Dom Kultury SOPOT