Dodane przez Paulina - wt., 11/23/2021 - 08:11
Piekło i raj Stanisława Lema – spotkanie z dr. Piotrem Pazińskim

„U Lema wychodzi na to, że planeta, którą Ziemianie, mając w pamięci biblijny mit o cudownym ogrodzie, nazwali Edenem, jest w rzeczywistości piekłem, a życie na niej – najgorszym koszmarem” – pisze dr Piotr Paziński. Z autorem “Atrap stworzenia” porozmawiamy o motywach biblijnych w prozie Stanisława Lema i o śladach Zagłady w książkach Lema.
Spotkanie prowadzi Dagny Kurdwanowska.

Piotr Paziński – pisarz, filozof, tłumacz, badacz związany z Uniwersytetem Muri im. Franza Kafki. Przez kilka lat zajmował się Ulissesem Jamesa Joyce’a (książka Labirynt i drzewo, 2005, oraz przewodnik Dublin z Ulissesem, 2008), następnie ogłosił dwa tomy własnej prozy: Pensjonat (2009) i Ptasie ulice (2013) oraz zbiory esejów Rzeczywistość poprzecierana (2015) i Atrapy stworzenia (2020). Pisze, tłumaczy, zajmuje się filozofią judaizmu i tematem żydowskim w literaturze. Przekładał m.in. Księgę liter Lawrence’a Kushnera, eseje Davida Roskiesa, eseje Amosa Oza i Fani Oz-Salzberger Żydzi i słowa, oraz opowiadania Szmuela Josefa Agnona. Bywa wykładowcą, fotografem oraz redaktorem i składaczem książek własnych i cudzych. W latach 2000–2019 był redaktorem naczelnym pisma „Midrasz”.

Zapraszamy 3 grudnia o 18:00 do Sopoteki (Kościuszki 14).

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Fantastyczna bibLEMteka” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Rozmowa będzie tłumaczona symultanicznie na polski język migowy.