Dodane przez Paulina - wt., 08/03/2021 - 08:53
Grafika. Sekret rodziny kociej – spotkanie z autorkami Izabelą Morską i  Małgorzatą Drohomirecką. Szary plakat, żółta ramka, zdjęcie kolorowych kotów.

Podstawowe informacje

Placówka
Data wydarzenia
Opis wydarzenia

Biblioteka Sopocka, Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT „Tolerado” oraz Lambda Warszawa zapraszają do Sopoteki na spotkanie z Izabelą Morską i Małgorzatą Drohomirecką – autorkami ilustrowanej bajki dla dzieci „Sekret rodziny Kociej”.

„Sekret rodziny Kociej” jest pierwszą tęczową bajką osadzoną w polskich realiach i stworzoną przez polskie autorki. Jest to bajka edukacyjna, która pokazuje, jak istotnymi wartościami są przyjaźń, solidarność i wspólnota marzeń. Opowiada o tym, jak nadzwyczajne może być dzieciństwo, kiedy dorasta się w nietypowej, ale zarazem otwierającej do świata rodzinie. Bajka ta ma być jak szczepionka na uprzedzenia, dyskryminację i samotność w grupie rówieśniczej. Zachęca do zadawania pytań: Dlaczego Piotrek i Natalka uważają, że lepiej będzie, jeśli nikt się nie dowie, że ich mamy, Hania i Iwo, zmieniają się w koty? Jak to jest, kiedy dzieci muszą stawiać czoła całkiem dorosłym wyzwaniom? Dlaczego ważna jest szkoła? Jak radzić sobie z przeciwnościami? Ta bajka jest też wskazówką dla kolegów i koleżanek z klasy, które wychowują się w konwencjonalnych rodzinach, aby dostrzegli, że koleżanka lub kolega z mniej szablonowego domu tym bardziej zasługuje na solidarność i przyjaźń.

Spotkanie będzie podzielone na dwie części: dla dorosłych oraz dzieci.

Dorosłych zaprosimy na rozmowę z autorkami „Sekretu rodziny Kociej”, a dzieci na głośne czytanie bajki oraz warsztaty plastyczne.

O autorkach:

Izabela Morska, autorka poezji i prozy rozlicznej, z urodzenia gdynianka, swoją najważniejszą powieść, Absolutna amnezja, poświęciła dziewczyńskiemu dojrzewaniu wśród mitów patriotycznych i solidarnościowych. W 2018 roku otrzymała Nagrodę Literacką imienia Juliana Tuwima za całokształt twórczości, a w 2020 roku została uhonorowana Pomorską Nagrodą Literacką „Wiatr od morza”. Na Uniwersytecie Gdańskim zajmuje się twórczym pisaniem i uważa, że każdego można nauczyć pisać lepiej. Bajkę Sekret rodziny Kociej ukręciła na I Festiwal Tęczowych Rodzin, który odbył się w 2013 roku w Sopocie, po czym odłożyła ją do szuflady. Autorka ma wiele szuflad, z których co jakiś czas coś ciekawego się wyłania.

Małgorzata Drohomirecka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki (2006). Choć od tej pory mieszka i pracuje w Londynie, chętnie wchodzi w dialog z polską historią i malarstwem, czego wynikiem jest cykl obrazów Polonia_2020, zaprezentowany w ramach programu stypendialnego MKiDN – Kultura w sieci w 2020 roku. Wcześniej, na wiosnę 2019 roku w Galerii Żak w Gdańsku miała miejsce wystawa jej rysunków Pająk-Feniks, zainspirowanych lekturą Kobiet i ducha inności Marii Janion. Dla malarki, ilustracje do bajki Sekret rodziny Kociej, okazały się nowym, ciekawym wyzwaniem. Przy ich wykonaniu inspirowała się ulubionymi bajkami własnego dzieciństwa.

Spotkanie poprowadzi Anna Strzałkowska – naukowczyni, solcjolożka i psycholożka, wykładowczyni UG, aktywistka, zaangażowana w działania społeczne i polityczne na rzecz różnorodności, mama 8-letniego Mata.

Zapraszamy 24 sierpnia o 17:00 do Sopoteki, wcześniej należy zgłosić chęć udziału w wydarzeniu drogą mailową: sopoteka@mbp.sopot.pl

Opublikuj

Opublikuj