Ładowanie Wydarzenia

« All Events

  • To wydarzenie minęło.

Cuda nad Rospudą. Familijne spotkanie z Justyną Bednarek

13 czerwca, 17:0018:00

grafika projektu "z chłopów my wszyscy" - pomarańczowe kwadraty, elementy folkloru (kwiaty), okładka i napisy, wszystko na szarym tle, na dole belka logotypów

Wszystkich małych i dużych fanów Justyny Bednarek zapraszamy do Koca i książki na wyjątkowe spotkanie, które odbędzie się 13 czerwca o godzinie 17:00. Wydarzenie poświęcone będzie książce „Cuda nad Rospudą”, która przybliża czytelnikom bajki ludowe z Podlasia i Suwalszczyzny, a także barwną i burzliwą historię tych rejonów Polski.  

Po spotkaniu autorka z przyjemnością podpisze wszystkim chętnym książki lub zeszyty z autografami, ale nie pojedyncze kartki. 

Po rozmowie z Justyną Bednarek zapraszamy uczestników na warsztaty plastyczne z Mają Zielińską, podczas których powstaną piękne ptaki z papieru ozdobione ludowymi wzorami. 

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Z chłopów my wszyscy” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

 O książce: 

Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe. Podlasie i Suwalszczyzna” to kolejny tom serii „Z Krainy Złotych Pól” wydawanej przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Zapraszamy wszystkich do poznania magicznego świata bajek ludowych, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. 

Przepiękne teksty opracowane przez Justynę Bednarek pokazują, jak wyglądało i czym charakteryzowało się życie na dawnej podlaskiej i suwalskiej wsi. Za ich pośrednictwem można poznać wierzenia i obyczaje mieszkańców pochodzenia polskiego, litewskiego, tatarskiego, białoruskiego oraz ze wspólnoty wyznaniowej staroobrzędowców. 

Bajki opowiedzieli bajarze pochodzący z terenów Podlasia i Suwalszczyzny. Wśród nich znaleźli się Maria Chazbijewicz, Krystyna Cieśluk, Anna Fionik, Zofia Gibowicz, Anna Dorota Halicka, Marcin Halicki, Teresa Harasiuk, Wacława Kapłanow, Halina Kochańska, Józef Murawski, Weronika Wolańska i Anastazja Sidor. Pieśni zaśpiewali Małgorzata Makowska i Marcin Lićwinko. 

Niewątpliwym atutem książki są ilustracje autorstwa Macieja Szymanowicza. Artysta pięknie ukazuje kolorową i bogatą architekturę podlaskiej i suwalskiej wsi oraz jej obyczajowość i wyjątkowość. 

(źródło: https://sklep.nikidw.edu.pl/produkt/cudowne-lekarstwo-i-inne-bajki-ludowe-2/) 

 O autorce: 

Justyna Bednarek (ur. 1970), z wykształcenia romanistka, pisarka dla dzieci, autorka ponad 50 książek, w tym Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek”, które weszły do kanonu lektur szkolnych, Pięciu sprytnych kun”, Babcochy” czy też serii o Dusi i Psinku-Świnku.
Za swoje książki dostała wiele nagród literackich (m.in. Warszawską Nagrodę Literacką, nagrodę Empiku „Przecinek i kropka”, nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego czy tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY za ostatnią cześć „Skarpetek”).
Zanim spełniła swoje marzenie o pisaniu bajek, przez wiele lat pracowała jako dziennikarka, najdłużej – w miesięczniku Kuchnia”.
Mieszka w Warszawie, ma troje dzieci, trzy psy, kota, dwie kury i dwa kaczory biegusy. 

(źródło: https://www.wydawnictwoliteratura.pl/tworcy/justyna-bednarek) 

Szczegóły

Data:
13 czerwca
Godzina:
17:00–18:00
Kategorie Wydarzenie:
, , , , ,

Miejsce wydarzenia

Koc i książka
Kazimierza Wielkiego 14
Sopot, pomorskie 81-773 Poland
+ Google Map
Phone
661591544
Skip to content