« All Events

Depresja poporodowa. Rozmowa z psycholożką Martą Zawadzką–Zboś

6 kwietnia, 12:0013:30

depresja poporodowa
Zapraszamy na spotkanie wokół depresji poporodowej – rozmowę z Martą Zawadzką–Zboś.

Okres ciąży, poród, połóg jest okresem dynamicznych zmian zarówno w ciele kobiety, jak i w jej funkcjonowaniu oraz samopoczuciu psychicznym. Zmiany doświadczają również mężczyźni. Normalnym stanem jest przeżywanie różnych, często sprzecznych emocji w tym okresie. Zmęczenie, niewyspanie spowodowane nowymi obowiązkami zaczyna być codziennością, ale może również stać się sygnałem, na który warto zwrócić uwagę. W którym momencie chroniczne zmęczenie, obniżony nastrój, uczucie „niebycia dobrym rodzicem”, rozdrażnienie zaczynają być sygnałami, że potrzebujemy dodatkowego wsparcia?

Depresja poporodowa występuje u kobiet, ale również u mężczyzn.
Jest zaburzeniem psychicznym, na które mogą zachorować młodzi rodzice. Nie ma reguły, kto może zachorować.

Porozmawiamy o czynnikach: biologicznych, psychologicznych i psychospołecznych, które mają wpływ na rozwój choroby, a także o profilaktyce. W leczeniu depresji poporodowej ważny jest czas. Im szybciej uda nam się rozpoznać objawy, tym szybciej możemy zacząć leczenie, które jest skutecznym sposobem na powrót do zdrowia. Mamy kilka możliwości wsparcia – psychoterapia, grupy wsparcia, farmakoterapia. Zdrowie psychiczne rodziców jest ważne także w kontekście rozwoju niemowląt. Dlatego droga mamo i tato zadbajcie o siebie.
Porozmawiamy m.in.:
– o czynnikach wpływających na rozwój depresji poporodowej
– o emocjach pojawiających się po porodzie u młodych rodziców
– o objawach sygnalizujących potrzebę wsparcia
– jak zadbać o siebie
– gdzie szukać pomocy

A także o tym, jak nasi bliscy, rodzina mogą nas wspierać: nie oceniając, nie dając rad, słuchając.

Prowadząca: Marta Zawadzka-Zboś, psycholożka, psychotraumatolożka, psychoseksuolożka, współpracująca z Poradnią Zdrowia Psychicznego SENSODZIECI w Sopocie.
Pracuje z pacjentami w okresie okołoporodowym w zakresie m.in.: straty, niepłodności, poronienia, lęku w ciąży i po porodzie, trudności w odnalezieniu się w nowej codzienności, obniżonego nastroju, trudnego porodu, traumy okołoporodowej, depresji poporodowej, trudności z nawiązaniem relacji z niemowlęciem.
Współpracuje przy projekcie z PPP w Sopocie w zakresie wsparcia psychologicznego dla rodzin z Sopotu, który jest realizowany z Poradnią Zdrowia Psychicznego SENSODZIECI.
Współautorka książeczki edukacyjno-instruktażowej „Tulaśna Tula w szpitalu” dla dzieci i dorosłych.

Na spotkanie zapraszamy do Sopoteki (Kościuszki 14) 6 kwietnia o 12:00. Miejsce jest dostosowane dla osób z wózkami.
Współorganizatorem wydarzenia jest Sopocki Ośrodek Integracji Sensorycznej SENSODZIECI.

Data:
Godzina: