Ładowanie Wydarzenia

« All Events

  • To wydarzenie minęło.

„Ślady wsi w Sopocie”. Wystawa fotograficzna Towarzystwa Przyjaciół Języka Esperanto „Torento” Esperanto Sopot

10 października, 2023, 17:0031 grudnia, 2023, 19:00

rozrzucone na stole zdjęcia z podpisami w esperanto

Fotografie zaprezentowane na wystawie zostały wykonane wiosną 2021 roku, kiedy Sopot świętował 120-lecie nadania praw miejskich. Z tej okazji, nieco przewrotnie, Dobromiła Ćwierz i Jadwiga Greger wyruszyły na wyprawę w poszukiwaniu pozostałości dawnej wsi w dzisiejszym Sopocie. Znalezione przez nie ślady złożyły się na wystawę, która po raz pierwszy została zaprezentowana podczas Esperanto sur lastrando, czyli Esperanto na plaży, corocznej imprezy Towarzystwa Przyjaciół Języka Esperanto „Torento” Trójmiasto.  

W dniach od 10 października do 31 grudnia wystawę opatrzoną tytułem „Ślady wsi w Sopocie” z podpisami w języku esperanto będzie można oglądać w Kamionce w godzinach otwarcia filii. 

10 października o godz. 17:00 w Kamionce odbędzie się wernisaż wystawy, podczas którego wysłuchamy wykładu historyka Tomasza Kota o sopockich wsiach. 

Nie od razu Sopot zbudowano. Nie od razu też Sopot został miastem. Rolnicza wieś Sopot istniała od średniowiecza. Jej centrum znajdowało się w okolicach dzisiejszego skrzyżowania Al. Niepodległości z ul. 1 Maja. Potem wraz ze zmieniającym się profilem działalności mieszkańców centrum przesunęło się bliżej brzegu morskiego. Wieś Sopot otoczona była sąsiednimi osadami i majątkami, których ślad pozostał w nazwach sopockich dzielnic: Świemirowo, Karlikowo, Gręzowo, Brodwino, Stawowie. Czy dziś zostały jeszcze jakieś ślady po kaszubskich osadach, które stały się częściami składowymi miasta a potem kurortu? Dowiemy się tego za sprawą wykładu historyka i znawcy sopockich spraw, Tomasza Kota. 

Wykład odbędzie się 10 października o godz. 17:00 w Kamionce podczas wernisażu wystawy fotograficznej „Ślady wsi w Sopocie” Towarzystwa Przyjaciół Języka Esperanto „Torento” Esperanto Sopot. Zapraszamy! 

Zapraszamy! 

Szczegóły

Początek:
10 października, 2023, 17:00
Koniec:
31 grudnia, 2023, 19:00
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Miejsce wydarzenia

Kamionka
Mazowiecka 26
Sopot, pomorskie 81-862 Poland
+ Google Map
Phone
605787330
Skip to content