Dla seniorów

Biblioteka Sopocka posiada bogatą ofertę skierowaną do seniorów. Dzięki organizacji wydarzeń takich jak joga, zajęcia taneczne, spacery, spotkania autorskie czy warsztaty rękodzieła osoby w wieku senioralnym mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań i uczestniczenia w życiu kulturalnym instytucji.

We wszystkich filiach Biblioteki Sopockiej dostępne jest darmowe wi-fi, z którego można korzystać na własnych urządzeniach (telefonach lub komputerach). Niektóre z placówek oferują usługę ksero lub wydruków.

W Sopotece, przy wejściu od strony schodów ruchomych, funkcjonuje Punkt Informacji dla Seniorów, gdzie można znaleźć informacje dotyczące oferty kulturalnej sopockich instytucji  kultury.

Oferta kulturalna

Od 2021 roku Biblioteka dzięki wsparciu finansowemu miasta realizuje projekt w całości poświęcony osobom w wieku senioralnym – Miasto Seniora – o którym więcej można przeczytać tutaj.

W ramach projektu organizowane są zajęcia o różnorodnej tematyce: mindfulness, spacery, kąpiele leśne, joga, prelekcje, warsztaty.

W Broadwayu z myślą o seniorach funkcjonuje Biblioteka Sąsiedzka, w ramach której odbywają się cykliczne zajęcia, takie jak: „Zajęcia taneczne 50+” (instruktor: Tomasz Bień), „Zdrowy kręgosłup” – gimnastyka z instruktorką Katarzyną Syp oraz prowadzone przez Krystynę Skowron warsztaty kreatywne „Radość tworzenia”.

Księgozbiór

Poza tradycyjnymi książkami papierowymi w zbiorach Biblioteki znajdują się także audiobooki – książki czytane przez lektorów (najczęściej aktorów) na płytach CD. Aby odtworzyć audiobook, należy posiadać urządzenie z napędem CD. Audiobooki są wypożyczane na tej samej zasadzie co inne zbiory.

W Sopotece do wypożyczenia jest dostępne także urządzenie Czytak 4 – urządzenie do odtwarzania książek mówionych. Urządzenie jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące, jest także przyjazne dla osób starszych. Charakteryzuje się bardzo prostą obsługą i dobrą jakością dźwięku. W łatwy sposób pozwoli czytelnikom korzystać z dobrodziejstw książki mówionej.

Seniorzy mogą korzystać także z czytników książek elektronicznych – więcej o tych urządzeniach można przeczytać tutaj.

Biblioteka posiada w swoich zbiorach także pozycje z serii „Wielkie Litery” – są to książki z dużą czcionką, idealne dla osób niedowidzących lub z wadami wzroku.

Wszystkie usługi (poza drukowaniem i ksero) oferowane przez Bibliotekę Sopocką są bezpłatne. 

grupa osób siedzi w sali sopoteki, widać pierwszy rząd starszych osób, śmieją się
Skip to content