Wydarzenia cykliczne

Poza spotkaniami autorskimi oraz wydarzeniami specjalnymi w każdej z filii Biblioteki Sopockiej odbywają się również wydarzenia cykliczne.

Sopoteka

Bunka bez tajemnic, czyli projekt rozwijający Spotkania z Japonią, to cykl wykładów poświęconych kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni. Co miesiąc pochylamy się nad innym zagadnieniem: w kręgu naszych zainteresowań znajdują się między innymi folklor, kultura popularna, wierzenia czy ubiór. W 2023 roku poszerzyliśmy naszą ofertę o zajęcia warsztatowe. Udało nam już zorganizować między innymi: warsztaty z tworzenia masek japońskich, lekcję podstaw japońskiego, warsztaty kaligrafii oraz spektakl kamishibai w języku japońskim (tłumaczony na język polski).

Jeżeli interesujesz się Japonią i jej kulturą lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat (na przykład, dlaczego japońskie koty mają krótkie ogony, czemu przechodzenie przez mosty o zachodzie słońca może być niebezpieczne oraz dlaczego manga i anime stanowią taki fenomen) to zapraszamy na spotkania w każdy ostatni poniedziałek miesiąca o godzinie 16:30. Zajęcia prowadzi Anna Juozulinas.

We wtorki w Sopotece odbywają się Planszówkowe wtorki, czyli planszówkowe rozgrywki. Przed każdą grą tłumaczymy zasady. Zapisy są prowadzone w wydarzeniu na Facebooku (TUTAJ). Zachęcamy również do dołączenia do grupy na Facebooku (TUTAJ).

W każdą środę o godzinie 17:00 zapraszamy wszystkich chętnych do podróży w głąb niezwykłego świata gier planszowych wydawnictwa Trefl w ramach spotkań Planszówki z Treflem. Za tłumaczenie zasad oraz przebieg rozgrywek odpowiedzialna jest wykwalifikowana drużyna. Dobra zabawa gwarantowana!

Wraz z Sopockim Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców zapraszamy na „Mówimy po polsku!” – konwersacje w języku polskim dla obcokrajowców, odbywające się w każdy czwartek o 17:00. Spotykamy się w przyjaznej atmosferze, aby porozmawiać na ciekawe tematy i poćwiczyć swoją polszczyznę. Spotkania mają na celu podszkolenie umiejętności językowych w prostej formie oraz integrację ze społecznością międzynarodową w Sopocie.
W każdy ostatni czwartek miesiąca o 17:30 zapraszamy na Filmowy mikrokosmos, czyli comiesięczne spotkania przy kawie i herbacie, które orbitują wokół tematyki szeroko pojętego filmu krótkometrażowego. Kurs naszych wspólnych międzyświatowych podróży wyznaczać będą filmoznawcze prelekcje, po których przedyskutujemy podejmowane w filmach kwestie. Spotkania prowadzi Kamila Chmara.
 Wszystkich, którzy w miłej, niezobowiązującej atmosferze chcieliby podyskutować o literaturze, zapraszamy na Wieczorek z książką. Podczas spotkań klubu dyskusyjnego omawiamy wybraną wcześniej książkę, dzielimy się wrażeniami i wspólnie wybieramy lekturę na następny miesiąc. Spotkania prowadzi Weronika Wieczorek.
W każdą ostatnią środę miesiąca młodzież licealna ma szansę podszkolić swoje umiejętności konwersacji w języku angielskim i przygotować się do egzaminu maturalnego. English, please! to cykl spotkań kładący nacisk na praktyczne użycie języka w konwersacji. Zajęcia skupiają się na rozwijaniu umiejętności swobodnego porozumiewania się, łącząc przyjemną formę oraz merytoryczne przygotowanie do egzaminu. Spotykamy się w każdą ostatnią środę miesiąca, równocześnie ćwicząc samą formułę matury ustnej, jak i w przyjemnej atmosferze poruszając najbardziej interesujące nas tematy, na które często nie ma miejsca w sylabusie standardowych lekcji. Poruszamy również tematykę związaną z popkulturą, social mediami i tym, co nas interesuje, bawi, a także irytuje. Zajęcia prowadzi Daria Szopa.

Koc i książka

Warsztaty twórczego pisania z Grzegorzem Reiwerem to spotkania, które odbywają się dwa razy w miesiącu. Mają one na celu zaangażowanie oraz zmotywowanie grona osób o wspólnej pasji pisarskiej do napisania osobistego zbioru opowiadań lub własnej opowieści. Jak mówi o nich sam prowadzący: „Spotkania, które prowadzę w Bibliotece Sopockiej mają dwa cele. Po pierwsze, chcę stworzyć grupę, która wspólnie czyta i omawia swoje teksty. Po drugie, pomagam rozwijać osobisty warsztat pisarski. Warsztaty odbywają się dwa razy w miesiącu i przebiegają w luźnej, otwartej atmosferze z nastawieniem na praktyczne ćwiczenia”. Zapraszamy!

W ramach Biblioteki Sąsiedzkiej w Kocu i książce organizowane są comiesięczne spotkania:

Spotkania z psychodietetyczką przy herbacie, podczas których Aleksandra Spychalska podpowiada, jak radzić sobie w świecie pełnym pokus. Spotkania mają formę otwartą z możliwością zadawania pytań oraz poszukiwania indywidualnej strategii, dzięki której wprowadzenie służących zdrowiu zmian będzie jeszcze prostsze.

Samodzielnia, czyli warsztaty plastyczno-rękodzielnicze dla dzieci w wieku szkolnym (7-13 lat), prowadzone przez Agatę Półtorak.

Gawędziarsko-twórcze warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 3-10 lat to zajęcia prowadzone przez Agatę Półtorak, która opowiada baśnie z różnych stron świata w technice teatru kamishibai lub żywej gawędy ubarwianej dźwiękami rozmaitych instrumentów. Po wysłuchaniu i przedstawieniu dzieci wspólnie z rodzicami wykonują pracę plastyczną związaną z tematem danej baśni.

Zapisy na zajęcia w ramach Biblioteki Sąsiedzkiej (z wyjątkiem spotkań z psychodietetyczką) pod nr tel.: 661 591 544

Kamionka

W każdy poniedziałek o 17:00 zapraszamy najmłodszych na warsztaty z cyklu Palcem po mapie – spotkania podróżnicze z książką dla dzieci. Na zajęciach dzieci mają kontakt z książką i głośnym czytaniem, co korzystnie wpływa na rozwój mowy i wzbogacanie słownictwa u maluchów, ale też wspiera rozwój psychiczny, uczy koncentracji, samodzielnego myślenia i wspaniale rozwija wyobraźnię. Na spotkaniach tworzymy, kleimy, lepimy, malujemy i dobrze się bawimy, a przy okazji zdobywamy informacje o najróżniejszych zakątkach świata. Dzięki zajęciom w naszej bibliotece dzieci oswajają się z mapą świata i globusem, uczą się nazw kontynentów, odkrywają co oznaczają różne kolory i kształty na mapie.

Aby wyruszyć z nami w podróż, wystarczy zadzwonić pod numer 605 787 330 i zapisać się na najbliższe spotkanie!

Pracownia plastyczna to twórcze zajęcia plastyczne przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym. Spotkania pozwalają młodym artystom rozwinąć wyobraźnię oraz umiejętności manualne. Uczestnicy warsztatów mogą posmakować różnych oryginalnych technik plastycznych, by znaleźć te, które odpowiadają im najbardziej. Chcielibyśmy, aby zajęcia stanowiły również okazję do odpoczynku psychicznego dla dzieci szkolnych, by były dla nich formą ekspresji twórczej i chwilą na złapanie oddechu między odrabianiem zadań domowych a zajęciami pozalekcyjnymi.

W 2024 roku każde ze spotkań odbywających się w ramach „Pracowni plastycznej” poświęcone zostanie innej dziedzinie polskiej sztuki ludowej. Wspólnie z młodymi artystami będziemy odkrywać tradycyjne techniki z różnych regionów naszego kraju i uczyć się jak wykonać wycinanki, kwiaty z bibuły i opłatków czy drewniane ptaszki we wszystkich kolorach tęczy. Zajęcia prowadzi Agata Półtorak.

Pod nazwą Razem w plenerze kryją się organizowane przez Bibliotekę Sopocką spacery krajoznawcze po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i okolicach. Spacery trwają zwykle od dwóch do trzech godzin, odbywają się na niewielkich dystansach, a ich celem jest stworzenie okazji do rekreacji na świeżym powietrzu, spotkania się z ludźmi i spędzania czasu razem w pięknych okolicznościach przyrody.  Wydarzenie kierowane jest do miłośników pieszych wędrówek, do osób, które chciałyby prowadzić bardziej aktywny tryb życia, do tych, którzy mają potrzebę obcowania z przyrodą, ale obawiają się wyprawiać na samotne spacery po lesie. Spacery odbywają się raz w miesiącu w soboty.

Broadway

Raz w miesiącu przestrzeń filii zmienia się w prywatną salę kinową w ramach wydarzenia Kino jednego widza. W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca na uczestników czekać będzie bogata filmowa oferta filmów dostępnych w Broadwayu oraz gorąca kawa lub herbata. Na wydarzenie obowiązują zapisy pod adresem broadway@mbp.sopot.pl lub tel. 519720786.

Klub Książki Przeczytanej to comiesięczne wydarzenie przeznaczone dla wszystkich, którzy chcą podzielić się refleksjami na temat przeczytanych książek, wyrazić literackie opinie i zapoznać się z recenzjami pozostałych uczestników spotkania. Na zajęcia nie obowiązuje limit miejsc, ale zachęcamy do zapisów pod numerem 519 720 786, aby ułatwić organizację wydarzenia.

Przy filii funkcjonuje również Biblioteka Sąsiedzka, w ramach której odbywają się cykliczne zajęcia dla seniorów, takie jak: „Zajęcia taneczne 50+” (instruktor: Tomasz Bień), „Zdrowy kręgosłup” – gimnastyka z instruktorką Katarzyną Syp oraz prowadzone przez Krystynę Skowron warsztaty kreatywne „Radość tworzenia”.

Literacka

Storytelling dla dzieci: w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o 17:00 zapraszamy najmłodszych na warsztaty z pisania na maszynie i tworzenia opowieści. Podczas zajęć tworzymy własne opowieści, korzystając ze story cubes, a następnie spisujemy je, używając do tego maszyny do pisania.

Warsztaty początkującego pisarza zrzeszają początkujących pisarzy, zarówno młodszych jak i starszych. Jeżeli pragniecie zostać pisarzami, uzyskać fachową poradę, sporą dawkę pozytywnej energii i poznać ludzi, którymi w życiu kieruje ta sama pasja, zapraszamy w każdy ostatni czwartek miesiąca o godzinie 17:30.

Chat Away odbywa się w każdy wtorek o 17:30. Podczas spotkań rozmawiamy po angielsku na przeróżne tematy w miłej i nieoceniającej atmosferze oraz w towarzystwie dobrej kawy czy herbaty. To dobra okazja, by rozwinąć swoje słownictwo oraz nauczyć się nowych rzeczy bez prac domowych oraz niepotrzebnego stresu. Chat Away teen z kolei odbywa się w każdy czwartek o 16:00 i jest skierowane do młodzieży licealnej.

Einfach Deutsch to prowadzone przez Urszulę Politowską konwersacje w języku niemieckim, odbywające się w każdy czwartek o 17:30.

Porozmawiajmy o… to odbywające się raz w miesiącu (w każdy trzeci poniedziałek miesiąca) konwersacje w języku polskim skierowane do obcokrajowców, którzy w miłej i przyjemnej atmosferze chcieliby popracować nad swoimi umiejętnościami mówienia po polsku.

Wyszywamy w bibliotece. Warsztaty haftu dla każdego to zajęcia, które odbywają się raz w miesiącu. Wraz z prowadzącą, Klaudyną Rozborską (znaną również jako Małe Rzeczy), wykorzystujemy wspólną biblioteczną przestrzeń, by spotkać się… i powyszywać 🙂 Warsztaty są przeznaczone dla osób powyżej 8 roku życia (młodsi mogą wziąć udział jedynie pod opieką osoby dorosłej), a wszystkie potrzebne materiały i narzędzia czekają na was na miejscu. Zapraszamy zarówno osoby początkujące, jak i te, które pierwsze kroki z haftem ręcznym mają już za sobą.

Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy pod adresem e-mail: literacka@mbp.sopot.pl

Miniteka

W naszej filii dla najmłodszych co miesiąc odbywają się spektakle Teatrzyk Pacynka Przedstawia. Te wydarzenia, uwielbiane przez dzieci, to połączenie spektaklu z zajęciami plastycznymi nawiązującymi do usłyszanej wcześniej opowieści. Autorkami wielu z prezentowanych sztuk są bibliotekarki z Miniteki, inne stanowią adaptacje różnych bajek czy historii. Są to rozpisane na 2-4 aktorów (głosów pacynkom udzielają nasi bibliotekarze) bajki z morałem, które dzieciaki oglądają z zapartym tchem, siedząc na wygodnych poduchach w przytulnym wnętrzu Miniteki.

Wkręceni w sztukę to zajęcia odbywające się w ramach projektu Wkręceni w świat, całorocznego cyklu warsztatów mającego rozbudzić w dzieciach ciekawość i zainteresowanie światem. Projekt angażuje uczestników w poznawanie dalekich lądów oraz bliższej nam kultury ludowej, mechanizmów fizyczno-chemicznych zachodzących w przyrodzie i życiu codziennym, ma także wymiar edukacyjno-ekologiczny. Na każdym spotkaniu dzieci będą poznawały świat poprzez sztukę pochodzącą z różnych zakątków świata. W oparciu o podstawowe informacje dotyczące danego kraju i jego kultury uczestnicy wykonają prace plastyczne nawiązujące stylem i techniką do oryginalnego rękodzieła tworzonego w tym kraju.  

Przylesie

Bajkowe spotkania to zajęcia dla najmłodszych, odbywające się w wybrane czwartki o 17:00. Podczas spotkań wysłuchujemy opowieści, a w części plastycznej każdy ma szansę wykonać zwierzątka z papieru.

Zarówno młodszych, jak i tych trochę starszych zapraszamy na szydełkowanie – spotkania dla wszystkich, którzy chcą poznać tajemnicę zapętlania nici, podczas których można przejrzeć stare i nowe wzory robótek, podzielić się pomysłami i doświadczeniem oraz porozmawiać. Spotykamy się w wybrane poniedziałki o 17:00.

Zapisy na zajęcia pod numerem 661 798 153.

Skip to content